Новини

Перезавантаження та нові перспективи

Задля обговорення важливих питань ринку праці області, сьогодні, 30 березня, вперше за тривалий період відбулося засідання Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості. Участь у ньому взяли представники органів виконавчої влади, роботодавців та профспілок області. Ініціатор та модератор заходу – директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк.

«Минулого року, через усім нам відомі обставини, Координаційний комітет не відбувся. Сьогодні ми практично перезавантажуємо весь його склад, активність та всі інші організаційні процеси», – зазначив директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк.

До складу Комітету має входити п’ятнадцятеро членів: п’ятеро представників влади, п’ятеро – від профспілок і ще стільки ж – від роботодавців. Сьогодні питання порядку денного розглядали дванадцятеро осіб, адже двоє передали доручення на право голосу під час проведення засідання своїм представникам.

Після затвердження порядку денного директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк поінформував присутніх про роботу Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості за 2018–2019 роки. Далі затвердили новий склад Комітету, обрали його голову та заступників. Одноголосним рішенням членів засідання головою обрали Богдана Волчка – генерального директора ПРАТ «СКФ Україна», члена Організації роботодавців підприємств машинобудівної та металообробної промисловості. Він буде очолювати Комітет упродовж наступних двох років.

«Дякую усім за виявлений кредит довіри. Більш, ніж упевнений, що з цим ще одним завданням у моєму житті я впораюся. Надіюся, зроблю це на відмінно. Дуже радий, що маю можливість познайомитися і працювати з вами», – зазначив новообраний голова тристороннього органу у системі соціального партнерства.

Допомагати Богдану Волчку у виконанні покладених завдань будуть його заступники: від органів виконавчої влади – тимчасово виконувач обов’язків начальника управління економічного розвитку та торгівлі Волинської обласної державної адміністрації Андрій Ткачук; від представників роботодавців – президент Волинської торгово-промислової палати, член організації роботодавців міста Луцька Олександр Смолич; від профспілок – голова Федерації профспілок Волинської області – Іванна Дубинка-Філозоф. Новий склад затвердив і новий план роботи Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості, відповідно до якого будуть працювати у поточному, 2021, році.

«Вітаю вас, колеги, з цією додатковою, але дуже відповідальною частиною вашого щоденного навантаження. Впевнений, що робота буде активною, продуктивною та з конкретними якісними результатами», – привітав новий склад координаційного комітету Роман Романюк і перейшов до наступного запланованого до розгляду питання – доповів про стан ринку праці та роль служби зайнятості в умовах карантину. «Я вважав за необхідне вас поінформувати про стан ринку праці та зорієнтувати в процесах, які відбуваються у цей досить непростий для всіх, особливо для економіки області, період. Минулий рік був складним. Сьогодні трішки простіше, бо економіка поступово набирає обертів. Ми спостерігаємо зменшення безробітних на обліку, і це приємно. Тому дивимося в 2021-й оптимістично», – зазначив мовець.

На завершення засідання начальник управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації Людмила Плахотна прозвітувала про забезпечення належних умов дистанційного навчання в системі професійно-технічної освіти регіону.




Служба зайнятості - на шляху Впровадження інновацій


27 травня, Вперше цьогоріч, на базі Волинського обласного центру зайнятості відбулося Засідання обласного коордінаційного комітету сприяння зайнятості (далі - Комітет), під керівніцтвом заступника голови Волинської ОДА - Голова Комітету Світлани Мишковець.  
Серед прісутніх: члени комітету, а такоже голова обласного об'єднання ОРГАНІЗАЦІЙ роботодавців Володимир Цибульський, голова Ради Федерации профспілок Іванна Дубинка-Філозоф.
З-поміж вопросам порядку денного - Доповідь директора Волинського ОЦЗ Романа Романюка про рекрутинг: Зміни та новації у наданні послуг на Сайти Вся праці.
Так, пан Роман рассказал про Тенденції на Сайти Вся праці, сучасні Способи укомплектування Вакансій для роботодавців області, зокрема, практику! Застосування рекрутингу у щоденній работе.
Довідково:
Що? Рекрутинг - сучасний сервіс служби зайнятості, спрямованостей на робота із незайнятім населення та оперативніше укомплектування заявлених Вакансій. Послуга - абсолютно безоплатна.
Хто? Рекрутери - фахівці служби, Які Працюють в усіх центрах зайнятості та філіях Волинського ОЦЗ. Використовують досвід міжнародніх рекрутингових агенцій, HR -спеціалістів.
Коли? Рекрутингу дали старт у ліпні 2018 року.   
Більше - за ПОСИЛАННЯ:
«Заразити ми начали співпрацюваті з більшою кількістю роботодавців, аніж у некогда году. У порівнянні з дере кварталом 2018 го у нас позитивна динаміка з працевлаштуванням безробітніх. З липня Минулого року до сьогодні, з помощью рекрутерів удалось укомплектуваті одна тисяча тридцять три вакансії, - резюмував Роман Романюк.
Позатим, керівник обласного центру зайнятості підкреслів: окрім стандартних ІНСТРУМЕНТІВ, удалось напрацюваті Нові підході для удовольствие потреб роботодавців: использование Google maps , QR -коди для Швидкого доступу до анкети пошукача роботи. А ще - разработали мобільні Додатки для системи Android .
Як підсумок, члени Засідання проголосувало за Зміни та пропозиції до протоколу й взяли до Виконання.



Відбулося черговий Засідання обласного коордінаційного комітету сприяння зайнятості 



Вже традіційно з Гостра діскусіямі й активним Обговорення відбулося Чергова Засідання обласного коордінаційного комітету сприяння зайнятості. Небайдужість его учасников до проблемних вопросам зайнятості та Сайти Вся праці регіону допомагає службі зайнятості шукати більш ефектівні форми роботи, ініціюваті ЗАКОНОДАВЧІ Зміни та впроваджуваті новації, Який требует реформаторській годину. Цього разу спілкування велося вокруг вопросам использование можливий підприємств для практичної підготовкі учнів професійно-технічних Навчальних Закладів області, Підвищення якості профорієнтаційної роботи среди школярів та доросли населення, а такоже, власне, роль СОЦІАЛЬНОГО діалогу в реализации державної політики зайнятості.
Членів координаційного комітету гостинно прийняв для спілкування один з найбільших соціально відповідальних роботодавців регіону – ПАТ «SKF» Україна». Підприємство давно і успішно очолює Володимир Цибульський, який і представив учасникам засідання думки щодо реформування профтехосвіти та кроки, що варто здійснити задля подолання кадрового дефіциту кваліфікованих робітників. Володимир Іванович конкретними прикладами довів, що освіта потребує реформування і оновлення змісту навчальних програм, які б відповідали професійним вимогам виробництв.  «Необхідно розробити нові стандарти навчання за робітничими професіями. І без участі роботодавців ефективно зробити це неможливо», - переконаний керівник. Найбільш вдалою формою навчання, за переконанням Володимира Івановича, є дуальна, яка дає змогу молоді поєднувати роботу із
навчанням. Пріоритет у набутті практичних навичок при оволодінні професією – основна вимога роботодавця. У підтвердження розповів про започаткований у жовтні минулого року проект «Партнерство в галузі професійно-технічного навчання в Україні», що об’єднує ПАТ «SKF» Україна», СП ТОВ «Модерн-Експо», ТзОВ «Волинь-кальвіс», Луцьке вище професійне училище №9, Ковельський професійний ліцей та Управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації у створенні конкретних умов для підвищення якості підготовки фахових робітників. Досвід черпають із Баварського центру робітничих кадрів (Німеччина). Проект триватиме 3 троки. Уже є певні напрацювання. ПАТ «SKF» Україна» визначило перелік професій, за якими необхідно здійснювати підготовку, а також підрозділи заводу, де це навчання може відбуватися, відібрано 22 тренери з виробничого навчання за 5-ма професіями, проведено спеціальні тренінги для них. Розпочато реалізацію проекту зі створення навчального центру за зразками інших заводів групиSKF, адже працівників, за переконанням керівника, треба навчати завжди.
 Володимир Цибульський зазначив, що підприємство потребує слюсарів-ремонтників, електриків, електронників, спеціалістів з ремонту шпинделів, токарів.
Начальник управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації Людмила Плахотна підтвердила, що без співпраці із роботодавцем профтехосвіта не зможе ефективно забезпечувати потреби економіки. Людмила Володимирівна розповіла про форми профорієнтаційної роботи, які управління застосовує для популяризації робітничих професій в регіоні, у тому числі спільно зі службою зайнятості. Зокрема, для планування і розвитку кар’єрних планів, що допомагатимуть учням у реалізації професійних мрій, відкрито 11 центрів кар’єри у професійно-технічних закладах області, решті будуть започатковані до кінця цього року.
Заступник директора обласного центру зайнятості Світлана Корецька поінформувала учасників засідання про заходи для учнівської молоді (профорієнтаційний квест «Твій вибір»), якими охоплено практично усі школи Волині, тренінги, семінари, ярмарки, вікторини для студентства та безробітної молоді, економічні екскурсії на підприємства, освітні проекти служби зайнятості. Усе заради однієї мети - сприяти у виборі актуальних на ринку професій, мотивувати до професійного зростання тих, хто у пошуках роботи.
У підсумку засідання головуюча у координаційному комітеті сприяння зайнятості голова Федерації профспілок області Іванна Дубинка-Філозоф відзначила роль соціального діалогу у вирішенні питань зайнятості та виокремила основні функції соціального партнерства.
Обговорення кожного питання завершилося прийняттям конкретних рішень і пропозицій для представників влади, роботодавців  та профспілок.



Перше засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості 

у 2017 році 


30 березня представники влади, роботодавців та профспілок вчергове зібралися у Волинському обласному центрі зайнятості, щоб обговорити важливі питання ринку праці. Формат засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення дає змогу почути думки різних сторін соціального діалогу на актуальні теми і висловити пропозиції щодо оптимального їх вирішення.
Відбулися кадрові зміни зі сторони представників влади, які члени координаційного комітету одноголосно прийняли. До складу цього тристороннього дорадчого органу увійшли заступник голови облдержадміністрації Світлана Мишковець, директор департаменту соціального захисту населення ОДА Оксана Гобод, начальник управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції ОДА Юрій Кресак, директор обласного центру зайнятості Роман Романюк, начальник управління освіти і науки ОДА Людмила Плахотна.
На розгляд членів обласного координаційного комітету були винесені питання щодо створення належних умов для професійної адаптації демобілізованих учасників АТО і соціального захисту вимушених переселенців з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО.
Директор обласного центру зайнятості Роман Романюк доповів про форми роботи обласної служби зайнятості, які сприяють поверненню демобілізованих військовослужбовців, учасників АТО до мирного професійного життя. Загалом за увесь період ведення антитерористичної операції на Сході України до центрів зайнятості області за сприянням у працевлаштуванні звернулося понад 3 тис. військовослужбовців, з них 132 особи з інвалідністю. Забезпечено роботою 668 осіб, 289 – залучено до тимчасової зайнятості. Здобували нові професійні знання і навички, або підвищували кваліфікацію 237 безробітних з числа демобілізованих. Виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності отримали 163 демобілізованих військовослужбовці, з них 5 осіб з інвалідністю.
Фахівці центрів зайнятості намагаються оточити учасників АТО особливою увагою і підтримкою. Тому для фахової психологічної підтримки і повноцінного повернення до мирного життя залучають спеціалістів-психологів із громадських організацій, волонтерських структур. Про співпрацю у цьому напрямку укладено 28 угод, у тому числі 6 безстрокових. Тренінги, семінари, інформаційні зустрічі із залученням партнерів організовуються не лише у центрах зайнятості, а й у Луцькому гарнізонному госпіталі та  Волинському обласному госпіталі інвалідів війни.
Вивчаються причини, за яких демобілізовані військовослужбовці не звернулися за допомогою у працевлаштуванні до служби зайнятості, а також досліджується працезакріплення тих, хто влаштований на роботу. «Таким чином маємо намір дійти до кожного, хто потребує допомоги, аби ефективно сприяти у пошуку гідної роботи із відповідною заробітною платою. Це наш обов’язок, - зазначив очільник обласної служби зайнятості.  – Це люди особливі і підхід до них має бути особливий».
«Необхідно надати психологічну допомогу демобілізованим, яка має йти поруч з професійною адаптацією, застосувати комплекс заходів для повноцінного повернення воїнів до мирного життя», - наголосила заступник голови ОДА Світлана Мишковець.
До обговорення питання зайнятості учасників АТО долучилися також виконавчий директор Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький, генеральний директор ПАТ «Волинь-АВТО» Юрій Корольчук, які запропонували дослідити причини звільнення демобілізованих з роботи, більш активно спрямовувати їх на здобуття професійних знань, адже виявилося, що понад 80% безробітних з числа учасників АТО – із професійно-технічною і середньою освітою.
Напрямки роботи департаменту соціального захисту населення ОДА щодо соціального захисту вимушених переселенців із тимчасово окупованої території та районів проведення АТО представила учасникам засідання директор департаменту Оксана Гобод. За її словами, в область прибуло 2950 родин вимушених переселенців, до складу яких входить 5156 осіб. Із Автономної Республіки Крим – 454 особи, Донецької області – 2669 осіб, Луганської області – 2085 осіб. В органах соціального захисту населення найбільше обліковано переселенців у м. Луцьку (1780 осіб) та Ківерцівському районі (268 осіб). За грошовою адресною допомогою для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, станом на 1 березня 2017 року, звернулось 5,5 тис. осіб.
Органами соціального захисту населення постійно здійснюється контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання. Найбільш вагомою проблемою для внутрішньо переміщених, за словами Оксани Гобод, залишається забезпечення житлом.
Члени координаційного комітету обговорили питання зайнятості вимушено переміщених громадян України, прийняли конкретні рекомендації щодо обговорених проблем, а також затвердили план засідань на 2017 рік, який представила головуюча на засіданні Іванна Дубинка-Філозоф, голова Федерації профспілок Волинської області. 




Як впливає роботодавець на ефективність ринку праці
(28.10.2016)

 28 жовтня у Волинському обласному центрі зайнятості відбулося засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості. Представники влади, служби зайнятості, роботодавців, профспілок та ЗМІ обговорювали питання впливу працедавців на ефективність ринку праці, додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню учасників бойових дій. 
Голова комітету Іванна Дубика-Філозоф запросила присутніх до активної дискусії задля прийняття виважених, ефективних і результативних рішень.
Щодо ситуації на ринку праці та впливу роботодавців на його ефективність інформувала директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук.
«Ефективність ринку праці – це баланс між попитом та пропозицією робочої сили. Регулювання попиту на робочу силу потребує аналізу факторів, які впливають на нього, - розпочала Раїса Євгенівна. - Серед основних чинників впливу роботодавця на ефективність ринку праці є професійне навчання працівників, соціальна відповідальність роботодавця, кадрова політика та кадровий менеджмент».
Раїса Євгенівна детально зупинилася на загрозах сучасного ринку праці. Насамперед, висловила занепокоєння відтоком робочої сили за кордон. На сьогодні платниками податку з доходів фізичних осіб є майже 206 тис. осіб, в аналогічному періоді 2015 року платниками були понад 216 тис. осіб. Станом на 27 жовтня в обласній службі зайнятості зареєстровано 8 тис. безробітних, коли у минулому році на цю ж дату перебувало на обліку 11 тис. пошукачів роботи. Актуальними в базі даних служби є 2,5 тис. вакансій роботодавців області. На цей же період минулого року вакансій було 1,5 тис. одиниць. 
«Досліджуючи ринок праці області спостерігаємо активну поведінку роботодавця, який намагається зберегти трудові ресурси та створює нові робочі місця, - ствердила директор обласного центру зайнятості. - Зокрема, варто відзначити зростання розміру середньої заробітної плати, яка на сьогодні становить більше 4 тис. грн. І якщо декілька років тому в області було трохи більше 10 підприємств, які виплачували заробітну плату працівникам у розмірі 5 тис. грн., то сьогодні таких роботодавців більше сотні і є приклади заробітної плати робітникам від 10 тис. грн».
Оперативність, якість підготовки кадрів на замовлення роботодавців та оцінювання неформально здобутих знань пошукачів роботи – питання, які сьогодні хвилюють учасників ринку праці. Працедавці наголошують на практиці проведення курсів цільового призначення, так як це оперативно, якісно та менш затратно.
Головна мета служби зайнятості – щоб кожен українець мав достойну роботу із гідною заробітною платою. А кожен роботодавець був забезпечений кваліфікованими кадрами, які самовіддано працюють на розвиток країни.
«Не чекаючи відповідних законодавчих змін, служба зайнятості реформується і покращує свої сервіси: освоює нові сучасні технології, а саме – відеорезюме, відеопрезентації вакансій, он-лайн співбесіди, комунікації з безробітними через соціальні мережі, - наголосила Раїса Кучмук. - Відеорезюме пошукачів роботи можна переглянути на сторінці Волинського обласного центру зайнятості у соціальній мережі Фейсбук, або безпосередньо у найближчому центрі зайнятості. Служба зайнятості формує історії успіхів працевлаштування, кращі практики ведення соціально відповідального бізнесу. На сайті обласної служби розміщено більше 350 повідомлень про історії працевлаштування безробітних Волині, 70 презентацій підприємств».
Особлива увага служби зайнятості приділена працевлаштуванню учасників АТО. Для підприємств, установ та організацій із чисельністю працівників понад 20 осіб встановлена квота, відповідно до якої 5 відсотків чисельності штатних працівників - це особи, які мають додаткові гарантії в працевлаштуванні, це, зокрема, люди з інвалідністю, а віднедавна і учасники бойових дій у зоні АТО. Роботодавцю, який працевлаштує на нове робоче місце осіб, які мають додаткові гарантії в працевлаштуванні строком не менш ніж на два роки, щомісяця компенсують із  Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття фактичні витрати в розміри єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцстрахування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.
Раїса Євгенівна наголосила також на важливості прогнозування та дослідження ринку праці. Ця функція не закріплена за жодною державною структурою. Обласна служба зайнятості ініціює проведення таких досліджень. Зокрема, у 2016 році були проведені дослідження щодо перспективної потреби роботодавців в кадрах у професійному розрізі та експрес-дослідження оголошень про вакансії з неофіційних джерел. Вони ще раз підтвердили прихований дефіцит робочої сили та низьку мотивацію пошукачів роботи до активного пошуку офіційної зайнятості.
Підтвердив думку щодо загроз на ринку праці і генеральний директор ПАТ «Волинь-Авто» Юрій Корольчук, який наголосив на відсутності мотивації працівників до офіційного працевлаштування: «До мене приходить робітник і просить, щоб його перевели на роботу неофіційно. Підвищили трішки заробітну плату, то вже соціальні виплати на сім’ю стали меншими чи взагалі відмінюються. Або ось разом з директором Луцького міського центру зайнятості дзвонимо, ходимо до безробітних, просимо, щоб йшли на роботу, а ті відмовляються, бо ще кілька місяців буде субсидія».
Юрій Корольчук висловив переконання, що основний вплив роботодавці роблять на ринок праці через спрощення (полегшення) для працівника виробничого процесу, створення гідних і безпечних умов праці.
Виконавчий директор Волинського об'єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький звернув увагу присутніх на питання сприяння зайнятості пошукачів роботи у сільській місцевості, де відсутні великі підприємства і з робочих місць є лише вакансії службовців А також запропонував спільно обговорити на розширеному засіданні наболілі питання функціонування малого і середнього бізнесу, створення нових робочих місць..
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук відзначила, що сьогодні є можливості для зайнятості у всіх, не залежно чи людина з села, чи з міста. Для прикладу, 45 роботодавців довозять тисячі працівників на відстані від декількох до сотні кілометрів, а тому було б бажання – робота є. Інша справа з власниками та членами особистих селянських господарств, які не можуть скористатися усіма послугами Державної служби зайнятості в силу законодавчо закріпленого їх статусу зайнятих осіб у такому господарстві. Раїса Євгенівна висловила пропозицію про дослідження питань самодостатності новостворених об’єднаних громад і зайнятості сільського населення на засіданні координаційного комітету у 2017 році, що була підтримана членами комітету, зокрема головою обласної профспілкової організації працівників агропромислового комплексу Віталієм Лупашком.
Члени координаційного комітету позитивно оцінили організацію службою зайнятості економічних оглядів міст і районів області та запропонували продовжити цю практику із залученням більш широких кіл громадськості. Корисною і вагомою є робота служби зайнятості із дослідження особливостей ринку праці, потреб роботодавців і настроїв безробітного населення. Результати цих досліджень вирішили практично застосувати, надавши відповідним державним структурам, які здатні вплинути на ситуацію. 

_______________________________________________________________
Обговорили питання реформування професійно-технічної освіти
Під час засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості, що відбулося 28 жовтня в обласному центрі зайнятості, заступник начальника управління освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації Олександр Ткачук інформував про пріоритети реформування професійно-технічної освіти щодо підвищення конкурентоспроможності трудових ресурсів. Зокрема, що стосуються підготовки кваліфікованих робітничих кадрів відповідно до потреб роботодавця, удосконалення системи професійно-технічних навчальних закладів області, роботи фахових рад, сертифікації професійних знань і вмінь, впорядкування ліцензування та ін.. 
Олександр Олександрович особливо відзначив проведену службою зайнятості області роботу щодо дослідження перспективних потреб роботодавців. Результати цього дослідження ретельно проаналізовані освітянами та будуть застосовані для коригування регіонального замовлення у підготовці кадрів. 
Олександр Ткачук розповів учасникам засідання про реалізацію на Волині проекту «Покращення системи підготовки кадрів для потреб економіки Волинського субрегіону», що фінансується Європейським Союзом в рамках Програми «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». 
Зупинився керівник освітян області також на питаннях профорієнтаційної підготовки учнів у школах та шляхах забезпечення розвитку обдарованої молоді. Вагомою у цьому напрямку він назвав допомогу центрів зайнятості, зокрема, завдяки встановленню у загальноосвітніх навчальних закладах профорієнтаційних терміналів, інформаційній підтримці, наданню практичних порад і консультацій щодо потреб ринку праці.
В результаті обговорення члени обласного координаційного комітету сприяння зайнятості прийняли пропозицію Управлінню освіти, науки та молоді облдержадміністрації, керівникам професійно-технічних навчальних закладів:
-         удосконалити систему соціального партнерства, спрямовану на сприяння у вирішенні питань ресурсного та фінансового забезпечення програм подальшого розвитку ПТНЗ, упровадження дуальної форми підготовки робітничих кадрів з професій, працевлаштування випускників ПТНЗ, зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів, що знаходяться на території громад.
-         провести оптимізацію мережі закладів ПТО, концентрацію ресурсів на створення матеріально-технічного і інтелектуального потенціалу для підготовки найбільш перспективних та затребуваних на ринку праці професій, а також для модернізації традиційних професій з урахуванням сучасних технологій.
-         продовжити у 2017 році роботу щодо виявлення і розвитку обдарованої молоді, збереження мережі позашкільних навчальних закладів, удосконалення системи заохочень та підтримки талановитих дітей, їх наставників. Підготувати нову генерацію національної інтелектуальної еліти відповідно до змінених суспільних умов – пріоритет нашої області.


_______________________________________________________________
Запрошуємо до участі та обговорення

28 жовтня об 11.00 год. у Волинському обласному центрі зайнятості (м. Луцьк, Б. Хмельницького, 3а, 3 поверх, зал засідань) відбудеться засідання Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості.
Під час заходу обговорюватимуть вплив роботодавців на ефективність ринку праці, додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню учасників бойових дій; сучасні вимоги до професійно-технічних навчальних закладів щодо підвищення конкурентоспроможності трудових ресурсів, відродження профорієнтаційної підготовки учнів в школах та шляхи забезпечення розвитку обдарованої молоді.

_______________________________________________________________

Волинський обласний центр зайнятості
_______________________________________________________________
Роботодавці очікують кваліфіковані робітничі кадри
(29.06.2016)

Перспективні плани формування у Волинській області спроможних територіальних громад і шляхи розв’язання проблеми престижності трудової діяльності у сфері матеріального виробництва стали предметом обговорення під час засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення, що 29 червня відбулося у залі обласної ради. Профспілки, влада і роботодавці вчергове зібралися, аби напрацювати конкретні пропозиції задля вирішення актуальних питань зайнятості волинян.

Директор обласного Офісу реформ, президент «Асоціації регіонального розвитку» Анатолій Пархомюк виклав основні питання, які виникають під час організації об’єднаних громад. На Волині перспективним планом, затвердженим Кабміном, передбачено створення 52 громад. Ще 22, запропоновані сесією обласної ради, визнані неспроможними для повноцінного функціонування. Анатолій Іванович представив структуру виконавчих органів громади та, відповідно, основні функції, які належать до сфери її відповідальності. Послуги, що вона повинна виконувати, вимагають відповідного кадрового потенціалу.
Уже в області створено 5 спроможних громад, які забезпечені спеціалістами із районних центрів. За словами Анатолія Пархомюка, вони мігрували від нестабільності. «Кадри треба готувати! І служба зайнятості у цьому може допомогти», - висловив переконання керівник обласного Офісу реформ.
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук запевнила, що повноцінну підтримку і допомогу можна отримати у кожному центрі зайнятості області. «Просимо назвати перспективні кадрові потреби, щоб служба зайнятості оперативно сприяла у розробці курсів цільового призначення для навчання необхідних спеціалістів», - запропонувала Раїса Євгенівна. Водночас, висловила побажання оприлюднювати інформацію про вакантні посади в об’єднаних громадах і умови проведення конкурсів.
Анатолій Пархомюк висловив потребу у підготовці фахівців архівної справи для новостворених громад, адже уже відчули небезпеку втрати важливої документації.
Дискусію в членів координаційного комітету викликало наступне питання -престижності робітничих професій серед молоді.
Начальник управління освіти, науки та молоді ОДА Людмила Плахотна поінформувала про освітні послуги системи профтехосвіти області. Зокрема, зазначила, що в області функціонує 22 навчальних заклади ІІ-ІІІ атестаційних рівнів, в  яких впродовж минулого року навчалося за понад 100 професіями майже 10 тис. учнів та слухачів. Здійснюється, за словами Людмили Володимирівни, переорієнтація з формування державного замовлення на регіональне, що передбачає особливо тісний контакт із роботодавцем. Уже скорочено набори за окремими професіями, а за деякими – взагалі  припинено навчання. Керівник освітян області переконана у необхідності злагодженого діалогу освітніх закладів, роботодавців і влади у справі створення умов для професійного росту молоді.
Людмила Володимирівна поділилася естонським досвідом професійно-технічної освіти, який передбачає максимальне залучення роботодавців до навчального процесу майбутніх робітників: від набору і розробки навчальних програм до кваліфікаційних іспитів.  
Заступник голови облдержадміністрації Світлана Мишковець підтвердила необхідність налагодження ефективного взаємозв’язку роботодавця і навчального закладу. Водночас, висловила переконання, що «середня освіта має здобувалися у загальноосвітніх школах, а не професійно-технічних закладах, та й до вибору майбутньої професії девятикласники ще не готові».
Генеральний директор ПАТ SKF «Україна», голова обласного об’єднання організацій роботодавців Володимир Цибульський висловив переконання у необхідності ведення активної роботи серед школярів старших класів з орієнтації на здобуття робітничих професій. Навчання у професійно-технічних закладах, за його словами, залишається непрестижним. «Проблемою є те, що молодь не хоче працювати за робітничим професіями, - запевнив Володимир Іванович. – Раніше були питання із низькою заробітною платою, зараз таких нема». До цього висновку керівник роботодавців області прийшов після аналізу травневого рівня середньої заробітної плати і кадрових потреб на великих підприємствах області: «на робітничі вакансії зарплату, меншу 8 тис.грн, ніхто не пропонував».
Генеральний директор ПАТ «Волинь-авто» Юрій Корольчук у підтримку зазначив, що потрібно популяризувати молодих працівників виробничих підприємств, аби таким чином підвищувати престижність робітничих професій.
Отож вирішили доручити службі зайнятості області забезпечити проведення профорієнтаційних виїздів у загальноосвітні навчальні заклади, щоквартально інформувати управління освіти, науки і молоді про кадрові потреби роботодавців, а керівникам професійно-технічних освітніх закладів у співпраці з роботодавцями оновити зміст навчальних програм і планів, виробничої практики, більш виважено підходити до формування замовлення на підготовку кадрів відповідно до потреб регіону.
Виконавчий директор Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький запропонував обласній службі зайнятості, враховуючи позитивний досвід реалізації освітнього проекту «Зимова агрошкола», започаткувати новий проект, що допомагав би початківцям у сфері матеріального виробництва успішно реалізовувати підприємницькі ініціативи,  - «Школу бізнесу».
Директор обласного центру зайнятості підтримала цю ініціативу роботодавців і закликала усіх членів координаційного комітету долучитися до формування банку бізнес-ідей у сфері виробництва, що буде активно висвітлюватися на блозі обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення.

Відділ інформаційної роботи ОЦЗ

_______________________________________________________________
(30.03.2016 року)

30 березня у залі Волинської обласної ради відбулося перше у цьому році засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості, який об’єднує владу, роботодавців та профспілки навколо вирішення актуальних питань ринку праці регіону.

Голова комітету, керівник Федерації профспілок області Іванна Дубинка-Філозоф представила на розгляд учасників заходу план роботи Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості на 2016 рік, який вмістив усі пропозиції сторін соціального діалогу для обговорення.
Далі члени координаційного комітету розглянули питання щодо кроків влади у напрямку зменшення заборгованості у виплаті заробітної плати, а також дізналися про стан витрачених коштів на субсидії. Із доповіддю на ці теми виступила директор департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації Оксана Гобод.
За її словами, в області активно працюють тимчасові комісії, які заслуховують пояснення керівників підприємств-боржників, але ліквідувати заборгованість із виплати заробітної плати так і не вдалось. Станом на 1 березня 2016 року загальна сума заборгованої зарплати в області становила 23661,3 тис. гривень. У структурі загального боргу 89,8 відсотка становила заборгованість на економічно активних підприємствах.
Значна сума заборгованості із заробітної плати припадає на підприємства державної форми власності, а саме на ДП «Волиньвугілля» та підпорядковані відокремлені підрозділи (66,9 відсотка боргу економічно активних підприємств).
Заборгованість на комунальних підприємствах – 3729,4 тис. грн. або 17,6 відсотка економічно активних підприємств. Залишається невирішеним питання погашення боргів у Луцькому підприємстві електротранспорті, де сума боргу станом на 1 березня цього року становила 865,7 тис. грн. (за оперативними даними станом на 18.03.2016 – 718,4 тис. грн.).
Оксана Гобод поінформувала членів координаційного комітату про широку інформаційно-роз’яснювальна роботу представників усіх гілок влади та структурних підрозділів обласної державної адміністрації щодо надання житлових субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Керівник департаментусоцзахисту висловила вдячність працівникам «Укрпошти» та обласної служби зайнятості за допомогу в інформуванні населення. Як результат, з моменту запровадження нового порядку призначення субсидій (01.05.2015) до органів соціального захисту населення області за призначенням субсидії на оплату житлово-комунальних послуг звернулося 176 453 сімей. На даний час в області охоплено житловими субсидіями 166 528 сімей, що становить 49,1% від загальної кількості домогосподарств регіону.
За 12 місяців 2015 року нараховано організаціям-надавачам житлово-комунальних послуг 572,7 млн. грн., тоді як у 2014 році ця сума становила 33,3 млн. грн. За два місяці 2016 року нараховано 560,1 млн.грн., за аналогічний період минулого року – 19,6 млн.грн. (у 28,6 разів більше). Станом на 01.03.2016 року середній розмір субсидії становить 1587,25 грн. проти 447 грн. у березні минулого року (у 3,5 разів більше).
Із заявами на придбання твердого палива і скрапленого газу станом на 1 січня 2016 року в області звернулось 39,1 тис. домогосподарств, за два місяці 2016 року надійшло 2798 звернень за готівковою субсидією. Загальна сума призначених субсидій у минулому році становить 31,4 млн. грн., у 2014 році цей показник становив 5,1 млн. гривень.
Волинь на 153 % виконала план щодо залучення сімей до Програми житлових субсидій та станом на 01.01.2016 року увійшла в першу п’ятірку областей України за відсотком охоплення населення житловими субсидіями.
Оксана Михайлівна звернула увагу членів координаційного комітету, що робота департаменту соціального захисту населення у 2016 році спрямована на перевірку особових справ одержувачів субсидій та допомог, здійснення аналізу даних, що подаються рай(міськ)управліннями у щотижневих моніторингахта місячних звітах.
На порядок денного засідання також було винесено питання щодо виконання Територіальної програми зайнятості населення Волинської області на період до 2017 року у 2015 році. Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук доповіла членам комітету, що усі завдання, передбачені у Програмі, було виконано. Хоча від часу прийняття цього документу у 2013 році відбулося в країні багато змін, що призвели до появи на ринку праці нових категорій населення – внутрішньо переміщені, демобілізовані. З’явилося нове явище для роботодавців – мобілізовані працівники, яких потрібно було тимчасово замінити. Особливістю цієї Територіальної програми, за словами Раїси Євгенівни, є обмеження фінансового ресурсу із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Але за даними МОП рівень безробіття в області за 9 місяців 2015 року склав 9,6%, що на 0,1% менше, ніж у відповідному періоді 2014 року.
Послугами обласної служби зайнятості скористались 58,3 тис. незайнятих громадян. Активними заходами сприяння зайнятості охоплено 38,2 тис. осіб. Чисельність громадян, працевлаштованих за сприяння служби зайнятості у 2015 році, становить 24,9 тис. осіб. На нові робочі місця, за яких роботодавцю здійснюється компенсація єдиного внеску, працевлаштовано 516 безробітних. Сума компенсації у 2015 році склала 3151,4 тис. грн.
Залучено до громадських робіт понад 8 тис. осіб, що на 17,7% більше минулого року. Для організації таких робіт профінансовано 1186,1 тис. грн. з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
У 2015 році обласною службою зайнятості охоплена навчанням 5171 особа. На замовлення підприємств різних форм власності навчання організовувалось у таких сферах діяльності: торгівля та послуги, сільське господарства, будівництво та ін. Рівень працевлаштування після профнавчання склав 94,4%. В центрах професійно-технічної освіти (ЦПТО) Державної служби зайнятості за направленням обласного центру зайнятості протягом 2015 року навчалось 611 безробітних.
Охоплено професійним навчанням 163 демобілізованих військовослужбовця, в тому числі 149 учасників антитерористичної операції. Навчання проводилось за такими професіями та напрямками: підприємець-початківець, електрогазозварник, кухар, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, завідувач складу, робітник з благоустрою, водолаз, оператор газової котельні, електрозварник ручного зварювання, юрист, бетоняр. Вартість професійного навчання демобілізованих учасників антитерористичної операції становить 75731,79 грн.
Служба зайнятості сприяла розгортанню підприємницької діяльності 740 безробітним шляхом виплати одноразово допомоги по безробіттю для відкриття власної справи, у т.ч. 99 демобілізованим військовослужбовцям та 7 особам з числа вимушено переміщених. Поширеними видами підприємницької діяльності, за якими безробітні відкрили власну справу, є роздрібна торгівля (різними групами товарів), виконання ремонтно-будівельних робіт, транспортні перевезення, надання перукарських послуг, діяльність у сфері сільського господарства, мисливства та лісового господарства.
За сприянням служби зайнятості впродовж минулого року працевлаштовано 389 осіб з інвалідністю; 212 - брали участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру; 172 - проходили професійне навчання. Після проходження професійного навчання працевлаштовано 154 особи. 40 осіб з обмеженими фізичними можливостями одержали виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.
Раїса Євгенівна повідомила, що станом на 01.01.2016 року на обліку в центрах зайнятості області перебувало 11739 безробітних громадян, з них отримували допомогу по безробіттю 9672 осіб. На одну вакансію в середньому претендували 23 особи, які шукали роботу. Середня тривалість укомплектування вакансій склала 7 календарних днів. Середня тривалість зареєстрованого безробіття – 120 календарних днів.
Директор обласного центру зайнятості презентувала членам координаційного комітету Стратегію модернізації та розвитку державної служби зайнятості, що передбачає:
- забезпечення громадськості достовірною інформацією про ситуацію на ринку праці;
- підвищення якості обслуговування шукачів роботи та роботодавців;
- активне повернення пошукачів роботи до зайнятості;
- запровадження нової інформаційної політики;
- оперативне реагування на виклики локального ринку праці;
- активізацію міжнародного співробітництва.
Раїса Євгенівна висловила пропозицію щодо внесення змін до Територіальної програми зайнятості - доповнення положенням про забезпечення організації громадських робіт в інтернатних закладах області. Це питання було публічно обговорено із керівниками інтернатів області та журналістами під час прес-конференції директора обласного центру зайнятості 25 березня цього року.
Долучилися до обговорення теми члени координаційного комітету - директор житлово-комунального підприємства №7, голова правління організації роботодавців житлово-комунального господарства області Микола Гарбарчук, виконавчий директор Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький. Зокрема, запропонували запросити на наступне засідання представника Фонду підтримки підприємництва для обговорення теми створення робочих місць в області, а також внесли пропозицію активізувати інформаційно-роз’яснювальну роботу з населенням щодо організації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків задля роз’яснень чинного законодавства, аби попередити випадки ошуканства нечесними «активістами».


_______________________________________________________________
Обласний координаційний комітет сприяння зайнятості очолила профспілкова сторона (8.10.2015 р.)

7 жовтня відбулося чергове засідання Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення – тристоронньої структури, яка об’єднує владу, роботодавців та профспілок навколо вирішення актуальних питань зайнятості населення в регіоні.

Дієвість цього твердження підтвердив звітом про роботу комітету впродовж 2012-2014 років, коли головувала сторона роботодавців, генеральний директор ПАТ SKF «Україна» Володимир Цибульський.  За цей час відбулося 5 засідань, два з яких – на  підприємствах області (ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна», АТ SKF «Україна»), решта – в Луцькому вищому професійному училищі будівництва та архітектури, Федерації профспілок області, Волинській обласній раді. Обговорили 22 питання щодо проблем профтехосвіти, вдосконалення профорієнтації, усунення недоліків у формуванні державного замовлення на підготовку кадрів та ліквідацію диспропорцій на ринку праці, зайнятості сільського населення, розвитку підприємництва, легалізації трудових відносин, соціального захисту вимушених переселенців з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО та ін.. Щорічно розглядалися підсумки реалізації в області Територіальної програми зайнятості населення, Державної цільової програми розвитку професійно-технічної освіти на 2011-2015 роки і виконання заходів щодо розвитку малого та середнього бізнесу. Щоразу засідання тривали у формі активного спілкування і дискусій.
Завдяки такому «живому» діалогу надіслано звернення до Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин про  підтримання проектів Законів України: «Про статус та функціонування сімейних (родинних) ферм», «Про внесення змін до Законів України «Про особисте селянське господарство», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Про пенсійне забезпечення»; були підготовлені пропозиції до Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці» - перелік доповнено 17 новими напрямками. Члени координаційного комітету активно сприяли впровадженню нової норми закону про здобуття освіти тими, кому за 45 років, за допомогою наданого службою зайнятості ваучера, сприяли налагодженню організації співпраці з ЄС в сфері реалізації та супроводженні проектів:  «Транскордонна система пошуку інвестора Польща-Україна» протягом вересня 2013 року – травня 2015 року; «Планета ідей – транскордонний трансфер знань в сфері розвитку зеленого туризму» протягом вересня 2013 року – грудня 2014 року.
На засіданнях комітету вносилися пропозиції щодо зміни структури підготовки робітничих кадрів, впровадженню нових професій, зменшення підготовки робітничих кадрів, яких є надлишок на ринку праці. Протягом останніх трьох років було припинено, або зменшено обсяги підготовки за більш ніж 10 професіями, які не користуються попитом на ринку праці. Одночасно отримані ліцензії на право підготовки робітничих кадрів та здійснюється прийом на навчання за такими новими професіями, як монтажник систем утеплення будівель, монтажник санітарно-технічних систем та устаткування, оператор з обробки інформацій та програмного забезпечення, слюсар з машино-складальних робіт, оператор ліній у виробництві харчової продукції  тощо.
Разом з тим, питання неузгодженості між ринком праці та ринком освітніх  послуг залишається на сьогодні надзвичайно актуальним. Необхідно поширювати практику розміщення державного замовлення у професійно-технічні навчальні заклади на конкурсних засадах та практику формування держзамовлення на підставі двохсторонніх договорів про надання освітніх послуг між навчальним закладом та замовниками робітничих кадрів. Активізувати роботу щодо розробки державних стандартів професійно-технічної освіти, забезпечувати ліцензування в навчальних закладах нових перспективних на ринку праці професій, що обумовлені регіональними особливостями.
Робота Комітету публічна та прозора, про що свідчить створений у 2011 році блог комітету в мережі Інтернет. На даний час зафіксовано 5,6 тисяч його переглядів.
Володимир Цибульський відзначив хороше взаєморозуміння координаційного комітету та служби зайнятості, тому робота помітна і про неї знає громадськість. В свою чергу, член координаційного комітету, голова обласної профспілки працівників соціальної сфери Галина Микитюк висловила вдячність Володимиру Івановичу за вдале керівництво цією структурою і активну позицію на ринку праці Волині.
Під час засідання сторона роботодавців передала повноваження у головуванні профспілковій стороні – шляхом голосування обрали керівником комітету голову Федерації профспілок області Іванну Дубинку-Філозоф, відповідно заступниками – генерального директора ПАТ SKF «Україна» Володимира Цибульського і заступника голови обласної державної адміністрації Світлану Мишковець.  
Далі, відповідно до порядку денного засідання, члени координаційного комітети заслухали виступ в.о. директора департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації Галини Дикої щодо впливу запровадження Європейським Союзом  автономних преференційних заходів у торгівлі з Україною на обсяги експорту волинських товарів. Галина Ярославівна поінформувала, що автономні торгівельні преференції продовжено до 31 грудня 2015 року, і метою їх є одностороннє зменшення або скасування митних тарифів ЄС на товари, що походять з України. Рівень ставок увізних мит та обсяги тарифних квот в рамках односторонніх торговельних преференцій ЄС встановлено згідно з положеннями щодо вільної торгівлі Угоди про асоціацію.
У січні - липні 2015 року зовнішньоторговельний оборот регіону склав 666,4 млн. дол.. Підприємства області експортували товари у 67 країн,  імпортували – з 83 країн. Коефіцієнт покриття експортом  імпорту дорівнював  1,13 (у 2014 році – 0,89). В структурі експорту товарів 34,9% займало електричне обладнання, 13,6% – деревина і вироби з неї, 11,8% – механічні пристрої, 7,5% – меблі, 5,4% – соки плодові, 4,2% – м'ясо та субпродукти, 2,7 – 1,9% – пластмаси, полімерні матеріали, зернові культури, молочні продукти, текстильний одяг. У країни Євросоюзу у січні-серпні 2015 року експортовано товарів на 302,6 млн. дол., що на 5,8% більше, ніж у відповідному періоді минулого року. Зокрема, збільшився обсяг поставок пластмас, полімерних матеріалів та меблів в 2 і 1,5 раза відповідно, електричного обладнання – на 28%, а експорт соків плодових розпочався тільки в цьому році. Вагомі експортні поставки товарів серед країн-членів ЄС здійснювалися до Німеччини (150,9 млн. дол.), Польщі (88,2 млн. дол.), Нідерландів (10,9 млн. дол.), Словаччини (8,2 млн. дол.), Австрії (7,5 млн. дол.) та Угорщини (6,1 млн. дол.).
Країни ЄС є основним ринком збуту товарів підприємств області – питома вага експорту до країн ЄС складає 75,1 % до загального обсягу експорту.
Отож, за словами Галини Ярославівни, можна  стверджувати, що запровадження преференційного режиму для України сприяє зростанню експорту у країни Євросоюзу підприємствами, продукція яких відповідає вимогам цих країн. Це, в свою чергу, дає можливість підприємствам-експортерам розвиватися, нарощувати свої потужності, тобто створювати нові робочі місця, сприяти зайнятості населення.
Для того, щоби кількість підприємств-експортерів зростала необхідно доводити інформацію про можливості торгівлі з країнами Євросоюзу до діючих та нових підприємств, допомагати  їм у сертифікації продукції відповідно до європейських стандартів і Директив ЄС, вимогам яких продукція повинна відповідати. Обласному центру зайнятості було запропоновано організувати інформаційне роз’яснення у формі бліц-навчань для волинських експортерів.
Дискусії щодо розвитку промисловості регіону перейшли в обговорення наступного питання – соціального захисту населення у зв’язку із підвищенням цін та тарифів на енергоносії у 2015 році, яке озвучила директор департаменту соціального захисту населення ОДА Оксана Гобод. Члени комітету дійшли до думки, що більш важливо провадити виважену державну політику економічного розвитку і, відповідно, створення можливостей для зайнятості населення, а не спонукати до збільшення кількості одержувачів субсидій. Таким чином наблизилися до обговорення проекту Закону України «Про зайнятість населення» і реформування державної служби зайнятості. Сторона роботодавців прагне більшої обізнаності із положеннями нового закону і готова до активного обговорення. Директор ПАТ SKF «Україна» Володимир Цибульський висловився про те, що неприпустимо ліквідовувати службу зайнятості у цей непростий час і зазначив, що не бував у жодній країні, в якій би не було служби зайнятості. У нього виникає питання: хто буде займатися у такому випадку проблемами безробіття? Володимир Іванович переконаний, що служба зайнятості має бути, аби опікуватися пошукачами роботи і налагоджувати ефективні зв’язки з роботодавцями.
Оксана Гобод поінформувала, що станом на 1.10.2015 року більше 92 тис. домогосподарствам області призначено субсидії. Цьому передувала активна інформаційно-роз’яснювальна робота, у тому числі за участю безробітних, які перебувають на обліку у  центрах зайнятості Волині. На початок опалювального періоду, за словами Оксани Михайлівни, прогнозується збільшення одержувачів субсидій до 113 тисяч (всього в області 345 домогосподарств).
За підсумками розгляду питання було запропоновано департаменту соціального захисту населення ОДА підготувати на наступне засідання інформацію про роботу щодо зменшення заборгованості у виплаті заробітної плати.
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук доповіла учасникам засідання на тему забезпечення гарантій зайнятості неповнолітніх, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що стала останньою у порядку денного засідання. Передусім, висловила вдячність працівникам освіти за якісну співпрацю у профорієнтації цієї категорії осіб, оскільки цьогоріч діти-сироти до служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні не зверталися. Протягом 5 останніх років на обліку в служби зайнятості перебувало 17 дітей-сиріт, з них 10 – працевлаштовані. Упродовж  9 місяців 2015 року статус безробітного мали 56 осіб у віці до 18 років. За сприяння служби зайнятості 43 неповнолітні особи проходили професійне навчання, 29 осіб працевлаштовані, 1 особа до 18 років взяла участь в роботах тимчасового характеру.
Під опікою фахівців служби зайнятості, за словами Раїси Євгенівни, перебувають діти загиблих в зоні проведення антитерористичної операції. У Волинській області залишились напівсиротами 103 дітей військовослужбовців,  які загинули під час проведення воєнних дій в зоні АТО, яких 37 – віком до 6 років, 42 – віком від 6 до 15 років та 24 дитини – віком від 15 років. З ними проводиться профорієнтаційна робота у вигляді відвідування родин загиблих воїнів, проведення уроків-семінарів щодо правильного вибору професій, тренінгів в Центрах кар’єри щодо техніки пошуку роботи та навиків самопрезентації, надання профконсультацій із застосуванням психологічного тестування для визначення навичок та професійних нахилів.
Обов’язком фахівців служби, за переконанням директора обласного центру зайнятості, є особлива увага дітям, які влаштовані під опіку, перебувають у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу та державних дитячих закладах. Для них організовано 9 профорієнтаційних зустрічей та 58 особам надано профконсультації.
Для сприяння у побудові та реалізації професійної кар’єри студентської молоді, формуванні активної позиції на ринку праці, навчання технології пошуку роботи та навикам самореалізації, подолання комунікативних бар’єрів при  вищих навчальних закладах області функціонують 12 Центрів кар’єри та сприяння працевлаштуванню студентів. Впродовж минулого навчального року в них проведено 154 профорієнтаційних заходів, в яких взяли участь 6122 студентів, 98 роботодавців, 428 викладачів навчальних закладів. У підтвердження ефективності діяльності таких центрів – до служби зайнятості звернулося менше випускників навчальних закладів області, де діють центри кар’єри. Раїса Євгенівна запропонувала новообраному голові координаційного комітету сприяння зайнятості долучитися до цієї роботи. 
Члени координаційного комітету запропонували обласному центру зайнятості здійснювати моніторинг працезакріплення неповнолітніх осіб упродовж 6 місяців після їхнього працевлаштування.
Чергове засідання пройшло активно і конструктивно. Сторони соціального діалогу підтвердили готовність до обговорення наболілих питань ринку праці та сприяння у їх вирішенні.   

Оксана Баранюк, заступник начальника відділу організаційної та інформаційної роботи ОЦЗ
_______________________________________________________________
Виконання Територіальної програми зайнятості населення Волинської області на період до 2017 року за І півріччя 2015 року

Упродовж січня-червня 2015 року послугами обласної служби зайнятості скористались 34786 незайнятих громадян. 
 Завдяки розгортанню активних програм сприяння зайнятості:
  • працевлаштовано на вільні та створені робочі місця 11858 осіб; з них 420 – шляхом виплати одноразово допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності;
  • проходили профпідготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 2809 безробітних;
  • залучено до участі у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру 3826 безробітних.

  Для запобігання молодіжному безробіттю та формуванню в молоді мотивації до праці, усвідомленого вибору професій здійснюється системна, комплексна профорієнтаційна робота із залученням роботодавців, навчальних закладів, управлінь освіти. Протягом січня-червня 2015 року проведено 31 презентацію професій, 26 економічних екскурсій, 148 профорієнтаційних уроків. Надано профорієнтаційних послуг 18141 особі, що навчаються у навчальних закладах різних типів, в тому числі 14742 учням загальноосвітніх навчальних закладів. Проведено 134 виїзних акції центру зайнятості з використанням мобільних центрів. В заходах взяли участь 5628 учасників: студенти, діти-інваліди, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, учні, випускники навчальних закладів.
За участю соціальних партнерів, громадських організацій проводяться тренінги, спрямовані на соціально-психологічну реабілітацію та професійну самореалізацію учасників АТО та їх сімей. Протягом січня – червня цього року проведено 31 тренінг для 505 осіб.
У лютому 2015 року у Волинському обласному центрі зайнятості відбулася робоча зустріч із представниками волонтерських організацій, які займаються вирішенням проблем внутрішньо переміщених осіб із окупованих територій та зони проведення АТО. Учасники заходу домовилися про взаємний обмін інформацією, залучення нових партнерів із інших волонтерських структур та підписання угод про співпрацю.
Станом на 01.07.2015 року проведено 15 зустрічей з священнослужителями, 19 зустрічей з фельдшерами за участю психологів щодо психологічних аспектів взаємодії з учасниками АТО та членами їх сімей. В результаті таких зустрічей духовенство та медичні працівники готові допомагати в процесі адаптації учасників АТО та членів їх сімей до мирного життя.
Волинською обласною службою зайнятості проводяться інформаційно-роз’яснювальні зустрічі з військовослужбовцями, котрі перебувають на лікуванні у Луцькому гарнізонному госпіталі. Станом на 30 червня 2015 року проведено 21 захід, до якого було залучено 50 фахівців центру зайнятості, 507 військовослужбовців, 26 соціальних партнерів та психологів. Розроблено графік проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи фахівцями обласної служби зайнятості військовослужбовцям, які перебувають в Луцькому гарнізонному госпіталі, на ІІI квартал 2015 року.
Для розширення поінформованості демобілізованих військовослужбовців, які перебували в АТО, про послуги служби зайнятості центри зайнятості області налагодили співпрацю із усіма військовими комісаріатами. У військкоматах розміщено інформацію про наявні вакансії, роздатковий матеріал про послуги служби зайнятості. За потребою відбувається виїзд фахівця центру зайнятості для надання детальної інформації демобілізованим учасникам АТО.
Для внутрішньо переміщених осіб Волинською обласною службою зайнятості проведено:
  •  455 заходів, спрямованих на працевлаштування та адаптацію в нових умовах, для 793 осіб;
  • 64 заходи у виїзному режимі для 309 осіб;
  • 51 захід спільно з волонтерськими організаціями та роботодавцями для 278 осіб;
  • 48 ярмарків вакансій.

Підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці забезпечується шляхом професійного навчання. У цьому році охоплено навчанням 2809 осіб.
Організовувалось навчання для різних сфер діяльності: на замовлення Луцького підприємства електротранспорту (водій тролейбуса), сфери торгівлі та послуг (кухар, перукар, продавець продовольчих товарів, бармен, кравець, манікюрник), сільського господарства (робітник фермерського господарства, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва), будівництва (електрогазозварник).
Проводиться робота щодо спрямування безробітних на навчання для започаткування власної справи. На курсах цільового призначення «підприємець-початківець» навчалось 475 осіб. Тематика навчання направлена на ознайомлення слухачів із законодавством України про права та обов’язки роботодавців, видами оподаткування та сплатою податків, порядком реєстрації та зняття з реєстрації трудових договорів з найманою особою, кредитуванням, основами автоматизації сучасних засобів організації праці та бухгалтерського обліку, особливостями сучасного менеджменту, маркетингу та ін. Навчання слухачів проводяться за участю представників Пенсійного фонду, державних інспекторів ОДПІ.
Служба зайнятості сприяла розгортанню підприємницької діяльності 420 безробітним шляхом виплати одноразово допомоги по безробіттю, серед них: 226 жінки, 233 молодих осіб у віці до 35 років, 126 осіб, які проживають у сільській місцевості, 79 осіб, які потребують додаткових гарантій соціального захисту, та 123 осіб, які проживають у малих містах.
Поширеними видами підприємницької діяльності, за якими безробітні відкрили власну справу, є:
- роздрібна торгівля (різними групами товарів);
- виконання ремонтно-будівельних робіт;
- транспортні перевезення;
- надання перукарських послуг;
- діяльність у сфері сільського господарства, мисливства та лісового господарства.
Для підвищення конкурентоспроможності громадян віком старше 45 років видано 29 ваучерів для навчання за професіями:
- плодоовочівник – 12 ос.;
- робітник фермерського господарства – 7 ос.;
- комп'ютерні системи та мережі – 8 ос.;
- соціальна робота – 2 ос.   
Волинський обласний центр зайнятості у навчальних цілях використовує центри професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості інших регіонів, у яких за направленням обласної служби зайнятості навчалось 374 безробітних громадян (на базі Рівненського центру - 325 ос. та Львівського - 49 ос.)
Для інформування користувачів послуг служби зайнятості про можливості залучення додаткових ресурсів для реалізації власних ідей зайнятості, підтримки вже існуючого особистого господарства в центрах зайнятості області створено інформаційні куточки «Ваші шанси та можливості», в яких розміщена інформація про діючі проекти підтримки сільських жителів, розміщено матеріали щодо можливостей зайнятості через роботу в громадських організаціях та участі в проектах, які реалізуються в області. Такі ж матеріали розміщені в інформаційних куточках сільських рад.
Задля забезпечення життєздатності сільського господарства, його конкурентоспроможності, сприяння ефективній самозайнятості службою зайнятості області у листопаді 2014 року – березні 2015 року реалізовувався сьомий сезон освітнього проекту «Зимова агрошкола». Відбувся 221 семінар за участю 3266 осіб. Семінари проводились у співпраці з соціальними партнерами: 54 заходи проведено Волинським обласним центром підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів агропромислового комплексу (Рокині); 118 – за участю районних управлінь агропромислового розвитку, соціальних партнерів; 49 - із залученням консультантів-практиків.
Протягом січня – травня 2015 року в центрах зайнятості проведено 166 профорієнтаційних семінарів на теми: "Служба зайнятості - працівникам села", "Ефективне ведення сільського господарства", в яких взяли участь 2226 особи.
За сприянням служби зайнятості у цьому році працевлаштовано 150 осіб з інвалідністю; 86 осіб з інвалідністю брали участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру; проходили професійне навчання 75 осіб. Після проходження професійного навчання працевлаштовано 44 особи. Серед осіб з обмеженими фізичними можливостями 21 - одержали виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності. Профорієнтаційними послугами служби зайнятості охоплено 1282 інваліди. Позитивні приклади навчання та працевлаштування інвалідів розміщуються на Веб-порталі обласної служби зайнятості (www.dcz.gov.ua/vol/control/uk/index).
Обласна служба зайнятості проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо стану ринку праці, наявності вільних робочих місць, послуг служби зайнятості в обласних газетах «Волинь-нова», «Відомості.інфо», «Волинська газета», «Вісник+К», «Волинський монітор», «Волинський ринок», районних, міських газетах, на радіо та телебаченні.
Із лютого 2015 року започатковано анонсування важливих заходів, які проводяться у центрах зайнятості області, вакансій та актуальних питань ринку праці у щотижневику «Відомості.інфо» у рубриці «У пошуках роботи». Діє постійна рубрика про вільні робочі місця в газеті «Волинський ринок» та у двотижневику «Волинський монітор» (сторінка «Praca. Робота»). У Всеукраїнському журналі «Лісовий вісник» вийшло 10 сторінок обласного центру зайнятості: опис професій лісової галузі та людей праці.
Керівництвом обласного центру зайнятості проведено прес-конференцію на тему: «Ризики ринку праці та пріоритети роботи обласної служби зайнятості. Звіт про використання коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття» (30.01.2015); «Доступність соціальних послуг в службі зайнятості. Звіт про використання коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття» (24.04.2015) та інтернет-конференції «Розвиток підприємництва: бар’єри і можливості» (27.02.2015), «Вибір професії: фактор впливу» (29.05.2015).
.

Відділ статистики та прогнозування ОЦЗ
_______________________________________________________________
Засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення (4.03.2015)

4 березня у залі засідань Федерації профспілок Волинської області відбулося засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення. Представники роботодавців, профспілок і влади обговорювали актуальні теми сучасного ринку праці – сприяння зайнятості внутрішньо переміщеним особам, працевлаштування та працезакріплення випускників професійно-технічних навчальних закладів області, стандарти професійно-технічної освіти, запропоновані Міністерством освіти і науки для пріоритетного опрацювання у 2015 році.

Розпочав засідання голова обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення, генеральний директор ПАТ SKF «України» Володимир Цибульський із узгодження плану роботи координаційного комітету на 2015 рік. Члени комітету щоквартально будуть зустрічатися задля розгляду визначених усіма сторонами питань, які потребують особливої уваги та вирішення.
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук представила учасникам засідання ті форми роботи, які застосовує служба зайнятості задля сприяння внутрішньо переміщеним особам у пошуку зайнятості. Станом на 01.03.2015 року до центрів зайнятості області звернулось 556 переселених осіб, із них 144 - працевлаштовані. За словами Раїси Євгенівни, допомогли службі зайнятості у пошуку місця праці для цієї категорії осіб 92 роботодавці. Найбільше працевлаштували «Кромберг енд Шуберт», «Модерн-Експо», «М.Ж.К», «Фоззі-Фуд», «Локомотивне ДЕПО Ковель», Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання, Володимир-Волинська спеціалізована школа - інтернат, Волинська дирекція «Укрпошта», «Сальве», «Хан-електробау Україна», Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги та до підприємців.
Для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці Волинської області 23 переміщені особи пройшли професійне навчання та підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями: «Комп’ютеризований бухгалтерський облік», «Підприємець-початківець», «Продавець продовольчих товарів», «Кухар», «Кравець», «Перукар-модельєр», «Лицювальник-плиточник». П’ятеро – оволодівали професією на виробництві.
Двоє кримчан і один луганчанин наважилися відкрити власну справу на Волині після отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово.
У базі даних обласної служби зайнятості - 64 пропозиції для тимчасової зайнятості вимушено переселених громадян. Така форма праці особливо прийнятна для тих, хто планує незабаром повернутися у рідні домівки. Зголосилися взяти участь у тимчасових і громадських роботах 10 осіб. 
За словами Раїси Євгенівни, наразі є лише 6 пропозицій роботи з наданням житла. Роботодавець готовий надавати житло для спеціалістів, яких особливо потребує і до яких вимоги відповідні:
- СГПП «Дружба» Луцького району (головний бухгалтер, зоотехнік, лікар ветеринарної медицини, юрист, головний інженер);
- ТзОВ «Віра-1» (оператор штучного осіменіння тварин і птиці), місце проведення робіт - с. Дроздні, Ковельський район.
Станом на 01.03.2015 року 40 волинських роботодавців перевозять 8,5 тис. працівників, що стає додатковим стимулом для працевлаштування до цих роботодавців і допомагає вирішити проблему зайнятості населення, яке проживає у селі. Найбільше довозять «Кромберг енд Шуберт» (4775 осіб) та Володимир-Волинська птахофабрика (950).
Працівники служби зайнятості здійснюють інформаційну підтримку внутрішньо переміщених осіб. На веб-сайті обласної служби зайнятості щотижнево розміщується інформація для роботодавців, громадських організацій про професійно-кваліфікаційний склад внутрішньо переміщених осіб. Фахівці обласного центру зайнятості щотижнево беруть участь у роботі Волинського регіонального штабу з питань соціального забезпечення громадян України, які переміщуються (систематично оновлюється інформація про актуальні вакансії, в тому числі з наданням житла). Започатковано проведення робочих зустрічей з волонтерськими організаціями – у кожному центрі зайнятості області створено мобільні групи за участю волонтерів та соціальних партнерів. Розроблена медіа-програма служби зайнятості з інформування населення через ЗМІ про послуги для внутрішньо переміщених.
Головуючого на засіданні координаційного комітету Володимира Цибульського зацікавила причина незвернення до служби зайнятості 923 осіб, які прибули на Волинь із АР Крим та зони проведення АТО. Директор обласного центру зайнятості розповіла, що за сприянням волонтерів фахівці служби зайнятості намагалися дійти до кожного з таких осіб і запропонувати послуги із сприяння працелаштуванню. Виявилося, що здійснюють догляд за дитиною, інвалідом або перестарілими 196 вимушено переселених осіб; працевлаштовані самостійно, самозайняті або перебувають у відпустці за основним місцем роботи 160 осіб; отримують пенсію по інвалідності, пільгову або іншу 99 осіб; не бажають отримувати послуги служби зайнятості, роботу не шукають 42 особи; уже виїхали за межі регіону 45 осіб; навчаються у вищих та професійно-технічних навчальних закладах 22 особи, а от із 50 особами відсутній зв’язок.
Раїса Кучмук запропонувала сформувати конкретний механізм координації зусиль усіх структур, які дотичні до надання допомоги вимушено переміщеним особам. Це сприятиме оперативності та ефективності у роботі. Члени координаційного комітету підтримали цю пропозицію, яка передбачає покрокові шляхи співпраці партнерів у роботі із новою для Волині, та й України загалом, категорією людей.
Начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Валентина Загрева детально виклала учасникам заходу тенденції щодо працевлаштування та працезакріплення випускників професійно-технічних навчальних закладів області. За її словами, загальна кількість працевлаштованих після завершенння навчання, включаючи слухачів курсів за направленням служби зайнятості, становить 80,5%. Найшвидше знаходять роботу випускники, які здобули освіту в галузях громадського харчування, автомобільного транспорту, найскладніше отримати перше місце для праці спеціалістам гірничо-видобувної галузі. Найменші складнощі із влаштуванням на роботу мають випускники Колківського ВПУ, Ковельського ПТУ №5, Камінь-Каширського ВПУ.
За словами керівника освітян області, для працевлаштування випускників навчальні заклади налагоджують активну співпрацю із владою, центрами зайнятості, роботодавцями. Зменшили набір на навчання за професіями, які не користуються попитом на ринку праці, а натомість ліцензували нові професії, у тому числі інтегровані. Особливу увагу звернули на професії, які сприяють самозайнятості, тому збільшили за ними ліцензовані обсяги на навчання.
Представила Валентина Загрева результати дослідження, що проводилося серед випускників професійно-технічних навчальних закладів та роботодавців, щодо якості освітніх послуг, актуальності навчального матеріалу, відповідності його потребам ринку. Володимир Цибульський підтвердив, що якість здобутої освіти випускниками освітніх закладів в останні роки значно підвищилася, і молоді люди прагнуть працювати.
Заступник голови облдержадміністрації Світлана Мишковець підняла питання щодо проходження практики учнями професійно-технічних закладів, що викликало дискусію в членів координаційного комітету.
Третім питанням засідання стало обговорення переліку стандартів професійно-технічної освіти, який запропонований Міністерством освіти та науки України для пріоритетного опрацювання у 2015 році. Виконавчий директор Волинського об’єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький представив позицію роботодавців, що передбачає необхідність доповнення, навіть корегування, зазначеного переліку відповідно до потреб ринку. Анастасій Лаврентійович запропонував надати пропозиції щодо переліку стандартів Федерації роботодавців області до 15 березня, а також винести це питанння на обговорення під час засідань районних та міських координаційних комітетів сприяння зайнятотсі області.
Члени обласного комітету прийняли щодо кожного питання відповідні рішення.


Оксана Баранюк, заступник начальника відділу організаційної та інформаційної роботи ОЦЗ
_______________________________________________________________




Роботодавці, профспілки та влада обговорили актуальні питання ринку праці Волині 
(20.11.2014)


Соціальний захист вимушених переселенців з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, ситуація на ринку праці Волині, виконання Територіальної програми зайнятості населення в складних умовах сьогодення, забезпечення волинянам гарантій в оплаті праці та її рівня – ці теми стали предметом обговорення на черговому засіданні обласного координаційного комітету сприяння зайнятості, яке відбулося 20 листопада у залі засідань Ради Федерації профспілок Волинської області.
Члени координаційного комітету у цьому році зібралися вперше через зміни у представництві зі сторони влади. Отож першим питанням порядку денного було внесення змін до складу комітету та погодження Положення Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості, які представив головуючий на засіданні, генеральний директор ПАТ SKF«Україна» Володимир Цибульський.
Директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Оксана Гобод навела статистичні дані щодо сімей, які виїхали із тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО і проживають у Волинській області. Станом на 14.11.2014 року в області проживає із АР Крим - 112 родин, до складу яких входить 229 осіб, в т.ч. 70 дітей, 90 жінок, 69 чоловіків; із Донецької, Луганської областей - 692 родини, до яких входить 1674 особи, у т.ч. 760 жінок, 315 чоловіків, 599 дітей. Станом на 14.11.2014 в Єдиній інформаційній базі даних про переселенців обліковано 1605 внутрішньо переміщених осіб (823 родини). За призначенням щомісячної адресної допомоги звернулось 779 сімей.
У співпраці із службою зайнятості буде продовжуватися активна робота, зокрема, щодо обліку працездатних громадян, які вимушено покинули власні домівки.
Департамент налагодив також тісну співпрацю з окремими громадськими активістами та благодійними фондами: «Ефективне суспільство», «Карітас-Волинь». Спільно надається допомога у виглядіпродуктів харчування, предметів особистої гігієни, постільної білизни, посуду, дитячого та дорослого одягу тощо.
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук у доповнення поінформувала, що до служби зайнятості області звернулися 369 осіб, які вимушено покинули АР Крим, Луганську Донецьку області та прибули на територію Волині, із них 115 працевлаштовані. Фахівці служби зайнятості залучають їх до професійного навчання, стажування безпосередньо у роботодавця, участі в роботах тимчасового характеру.
Узагальнений портрет внутрішньо переміщених осіб, які потребують соціального захисту та звернулись за послугами до центрів зайнятості області, виглядає, за словами Раїси Євгенівни, так: жінка, 34-36 років, освіта - професійно-технічна; вимоги до роботи: заробітна плата від 2500 грн., некваліфікована робота тимчасового характеру, 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями.
Загалом на територію області прибули 896 працездатних осіб із числа вимушено переселених, із них 274 чоловіки, 622 жінки. Служба зайнятості намагається знайомити їх з Волинню, аби допомогти адаптуватися в нових умовах життя. Побачили таким чином необхідність організації спеціальних психологічних тренінгів, які не дадуть опустити руки в умовах особливої ситуації в країні, зупинять від розпачу, додадуть віри у власні сили. Такі тренінги вже проводяться і для внутрішньо переміщених осіб, і для роботодавців, які приймають їх на роботу, і для мобілізованих до участі в АТО, і членів їхніх родин.
Раїса Євгенівна висловила стурбованість тим, що з ринку праці Волині багато чоловіків мобілізовано. І це найбільший біль роботодавців, бо, вочевидь, забрали найбільш активних працівників.
Члени координаційного комітету рекомендували Департаменту соціального захисту населення ОДА, Управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області продовжити роботу щодо соціального захисту вимушених переселенців із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, які прибули на Волинь, а обласному центру зайнятості забезпечити надання адресних послуг та підвищення рівня  поінформованості населення щодо основних положень Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, затверджених постановою КМУ від 01.10.2014 №509.
Далі учасники засідання заслухали інформацію голови Волинської обласної організації профспілки працівників соціальної сфери України Галини Микитюк щодо ролі профспілок у забезпеченні гарантій оплати праці та її рівня. Мінімальна заробітна плата в Україні зараз становить 1218 грн., а після сплати податків вона складає менше фактичного прожиткового мінімуму. Нині 23% домогосподарств мають доходи на одну особу, що нижчі за прожитковий мінімум, а 24,5% населення за рівнем доходу перебувають за межею бідності. Сучасний розмір заробітної плати не сприймається населенням як достойний. Профспілки розуміють, що за непростих економічних та фінансових умов здійснити різке поліпшення рівня життя кожному було б не об’єктивно. Негативні процеси, напіввійськовий стан, які вплинули в цілому на результати роботи економіки, відобразилися на рівні середньомісячної заробітної плати, тому Волинь серед регіонів України за цим показником знаходиться в кінці другого десятка. За підсумками вересня середня заробітна плата в області - 2818 грн., що становить 80% від середньої по України. Викликає велику стурбованість у профспілок дискримінація у рівні оплати праці державних службовців та бюджетників.
Федерація профспілок області спільно з обласною владою співпрацюють в складі обласної та місцевих комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Для вдосконалення колдоговірного врегулювання та дотримання рівня оплати праці утворено обласну комісію, до складу якої ввійшли директори управлінь і департаментів ОДА, голови обласних галузевих профоб’єднань, представники обласного об’єднання організацій роботодавців. За цей період обласна комісія провела відповідну роботу у більшості районах області. На жаль, профспілки змушені констатувати той факт, що є ряд підприємств, які не забезпечують дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці. Лише офіційно в області в серпні таких підприємств було 39, у вересні 25. За останніми даними, найбільша кількість підприємств припадають на міста Луцьк і міста обласного значення. У даному списку підприємств не має жодного, в якому діє профспілкова організація, тому профспілки не можуть використати законі засоби впливу на них.
Галина Микитюк зазначила, що необхідно посилити державний нагляд за дотриманням вимог законодавства щодо обов’язкового укладання трудових договорів із працівниками та виплати належного рівня заробітної плати.
Найближчим кроком, за словами Галини Пилипівни, має стати підготовка та укладення нової Генеральної угоди, спрямованої на прискорення темпів економічного зростання України, забезпечення якісного піднесення життєвого рівня її громадян до рівня європейських стандартів. Реалізація Генеральної, галузевих, територіальних угод, колективних договорів має позитивно позначитися на роботі кожного підприємства і кожного працівника. 
Члени координаційного комітету доручили Федерації профспілок області продовжити роботу щодо забезпечення контролю за виконання чинного законодавства з питань оплати праці: вживати заходи впливу до керівників за невиконання положень колдоговору з питань оплати праці; сприяти внесенню змін до законодавства в частині обов’язковості укладання колективних договорів на підприємствах, організаціях, установах, які використовують найману працю. Учасники засідання висловилися за те, що необхідно забезпечити посилення відповідальності власників і керівників підприємств за несвоєчасну сплату заробітної плати та недотримання її гарантованого рівня.
Цікавою для учасників заходу стала доповідь директора обласного центру зайнятості Раїси Кучмук щодо виконання Територіальної програми зайнятості населення та шляхів вирішення актуальних питань ринку праці, які ставить сьогодення. На ринку праці Волинської області у 2014 році спостерігається зниження чисельності зайнятого населення та ріст рівня безробіття. За даними Державної служби статистики України, у середньому за І-півріччя 2014 року чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років у порівнянні з відповідним періодом минулого року зменшилась на 25,5 тис. осіб та становила 417,9 тис. осіб, рівень безробіття (за методологією МОП) зріс з 8,3% до 9,7%. Роботодавці Волинської області протягом січня-вересня 2014 року заявили про заплановане вивільнення понад 6 тис. осіб.
Упродовж січня-жовтня 2014 року послугами обласної служби зайнятості скористались 53,3 тис. незайнятих громадян. Активними заходами сприяння зайнятості охоплено 33,9 тис. осіб, в тому числі:
-          працевлаштовано на вільні та створені робочі місця 22,7 тис. осіб;
- з них 635 шляхом виплати одноразово допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності (в тому числі: 315 жінок, 352 - молодь у віці до 35 років, 150 осіб, які проживають у сільській місцевості, 184 особи, які потребують додаткових гарантій соціального захисту та 179 осіб, які проживають у малих містах.). Сума виплаченої допомоги для організації власної справи становить 6838,4 тис. грн;
-          проходили профпідготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 5,2 тис. безробітних, профінансовано з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі Фонд) 3666,3 тис. грн.;
-          залучено до участі у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру 5,9 тис. безробітних, профінансовано з Фонду 624,3 тис. грн.
Раїса Євгенівна зазначила, що усе, передбачене у Територіальній програмі зайнятості населення для реалізації у 2014 році, буде виконано. Складна ситуація в країні цьому не завадить.
Аби гнучко реагувати на виклики ринку праці фахівці служби зайнятості змушені цікавитися досвідом колег із сусідніх країн. Раїса Євгенівна поділилася із членами координаційного комітету тими спостереженнями, які набула під час останньої поїдки до Республіки Польща у Люблінське воєводське бюро праці. Там вона переконалась, що поєднання коштів Євросоюзу, Міністерства праці, місцевої влади – це реальна інвестиція в людину, її активність. Мінімум міністерських стандартів, бюрократії, гідна фінансова підтримка соціально-економічних ідей сприяють тому, що кожен громадянин з особистою відповідальністю ставиться до власної зайнятості, обирає своє майбутнє. Початок цього закладено у професійному визначенні школярів, продовження – кожен навчальний заклад дбає про свою репутацію і підтримує центр кар’єри, слідкує за актуальністю ринку праці. Сприянням працевлаштуванню особам до 18 років, першим робочим місцем займаються організації на зразок молодіжних центрів праці.
Заклади праці найбільш інтенсивно працюють у сприянні працевлаштуванню особам до 30 років. Цю категорію незайнятих громадян інтенсивно спонукають до участі в активних програмах. Як потужна хвиля ідей – 11 тис. громадян воєводства започаткували власну справу, отримавши фінансову підтримку 100 тис. – 200 тис. грн.
Працівники старші 45 років мають можливість підвищити кваліфікацію, здобути професію без особливих обмежень. При цьому, якщо вони працюють на підприємствах з чисельністю до 10 осіб, роботодавець за таке навчання отримує стовідсоткове відшкодування вартості освітньої послуги, якщо ж на підприємстві у штаті більше 10 осіб – компенсується 80% вартості навчання.
Поширеною є послуга компенсації доїзду працівника до місця праці. Такі видатки бюджету оправдані, бо людина працює, а отже знову наповнює бюджет.
Відсутність споживацьких настроїв під час пошуку роботи гарантує той факт, що норми звітування роботодавця про вакансії немає. Людина відповідально для себе шукає роботу, а заклад праці сприяє цьому пошуку. Державний заклад праці може навіть закупляти такі послуги у приватних кадрових агенцій.
Раїса Євгенівна зазначила, що її вразила атмосфера відповідальності, довіри, конкретності, що додало впевненості та бажання жити у європейському стилі.
Цей досвід польських колег служби зайнятості особливо зацікавив представників сторони роботодавців у координаційному комітеті. Отож генеральний директор ПАТ «Волинь-АВТО» Юрій Корольчук запропонував комітету звернулися до народних депутатів від Волині для реалізації законодавчих ініціатив. Виконавчий директор Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький запропонував на засідання районних і міських координаційних комітетів обговорити досвід люблінських колег служби зайнятості, а Раїсі Євгенівні подякував за цінні пропозиції.


______________________________________________________________________
Стимулювання зайнятості населення, створення робочих місць - пріоритет для влади, профспілок і роботодавців  (11.12.2013)

Останнє у цьому році засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення відбулося 11  грудня на провідному бюджето- та ринкоутворюючому підприємстві регіону – АТ «SKF Україна» (публічне). Це єдиний в Україні виробник роликових конічних та карданних (голчатих) підшипників, а для служби зайнятості – надійний партнер та соціально відповідальний роботодавець. Ось уже 12 останніх років генеральний директор підприємства – Володимир Цибульський, який, водночас, є керівником Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців і зараз головує у координаційному комітеті сприяння зайнятості населення.

Володимир Іванович розпочав засідання комітету із презентації підприємства. АТ «SKF Україна» (публічне), за словами керівника, визначило чотири основні цінності у діяльності: працівники, збереження довкілля, співпраця із місцевою громадою, результат бізнесу. Середня заробітна плата на підприємстві – 4860 грн., що більше, ніж у минулому році, на 8%. Відраховано у бюджет, сплачено податків цьогоріч на суму 148 млн. грн.. Соціальну відповідальність підтверджує гасло, яке сповідує роботодавець: «Більш цінне, ніж люди, – тільки люди». Тому керівництво заводу дбає про збереження здоров’я персоналу, забезпечення його належними умовами праці, освітню підготовку кадрів, а також визнання заслуг перед підприємством. Як результат – мотивація до роботи і досконалість, тобто впевненість у завтрашньому дні, працівників. Володимир Цибульський стверджує, що в останні роки АТ «SKF Україна» (публічне) поповнилося молодими кадрами. Охоче працевлаштовують також жінок, тому що переконалися у їх відповідальній підтримці культури виробництва та «лагідному» ставленні до електроніки, якої досить багато на підприємстві. Нелегку роботу на виробництві керівництво заводу «пом’якшує» дбайливим та уважним ставленням до людей. Для працівників постійно діє сучасно оснащений медпункт, організовуються спортивні змагання, Дні сім’ї, внутрішні тренінги, щороку здійснюється аналіз робочої атмосфери на підприємстві.
АТ «SKF Україна» (публічне) є прикладом для тих роботодавців, які ще недостатньо впевнилися у тому, що найбільшою цінністю у будь-якій діяльності залишаються люди. Це підкреслила у виступі директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук. Співпраця служби зайнятості та підприємства може стати взірцем навчання, стажування та працевлаштування пошукачів роботи. Вагомим аргументом також є розмір середньої заробітної плати, що відповідає європейським стандартам.
Раїса Євгенівна окреслила перед учасниками засідання основні важелі впливу на зайнятість населення області та створення робочих місць, які додав Закон України «Про зайнятість населення». За словами керівника обласної служби зайнятості, закон запровадив нові підходи та нові правила, які стимулюють і роботодавця, і безробітного.
-      Це нова ідеологія, - переконана Раїса Кучмук, - і її необхідно усвідомити.
Цей закон стимулював законодавчі новації, які впливають, водночас, на діяльність інших державних структур, освітніх закладів, партнерів служби зайнятості на ринку праці. Зокрема, за словами директора обласного центру зайнятості, змусив переглянути підходи до формування державного замовлення на підготовку кадрів у професійно-технічних та вищих навчальних закладах.
Уже переконала в доцільності практика створення в освітніх закладах області центрів кар‘єри, які інформаційно та практично допомагають молоді у пошуках місця праці. Як результат, у цьому році до служби зайнятості звернулося менше на тисячу випускників – вони знайшли роботу ще здобуваючи освіту.
- На Волині діє 10 регіональних програм для підтримки села, які фінансуються з Державного і обласного бюджету, - зазначила Раїса Євгенівна, - але перед тим, як давати селянину фінанси, треба дати йому ідеологічну основу. Цією основою є проект «Зимова агрошкола».  Люди самі пропонують теми, які хочуть почути на заняттях «агрошколи», і спектр тем щороку розширюється. Цей проект сприяє розширенню можливостей для зайнятості сільських жителів, спонукає їх до підприємництва.
Темі підвищення освітнього рівня пошукачів роботи директор обласного центру зайнятості приділила особливу увагу. Понад 5 тисяч безробітних цьогоріч навчалися за допомогою служби занятості, з них 18 % - вперше здобували професійну освіту, 22% - обрали іншу професію чи спеціальність, а 60% - підвищували кваліфікацію за уже здобутою професією. Не усі роботодавці мають змогу створювати навчальні центри при підприємствах для підняття професійності своїх працівників. Отож служба зайнятості спільно із навчальними закладами може стати у нагоді.
Активного впровадження набула нова норма закону про здобуття освіти тими, кому за 45 років, за допомогою наданого службою зайнятості ваучера. Людина сама обирає професію і навчальний заклад, де набуватиме знань. Отож, уже скористалися цією послугою 384 особи, з них 195 безробітних. В основному, вони обрали робітничі професії (73% від загальної чисельності осіб, що скористались такою послугою): тракториста-машиніста, електрогазозварника, плодоовочівника, бджоляра; а також спеціальності: міське, промислове та цивільне будівництво, обслуговування та ремонт автомобільних двигунів, розробка програмного забезпечення та землевпорядкування.
Директор обласного центру зайнятості зупинилася також на інших нормах нового закону, які стимулюють зайнятість та створення робочих місць, зокрема, компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування соціально-вразливих категорій населення на нові робочі місця (уже йде відшкодування 135 роботодавцям).
 Раїса Кучмук внесла пропозиції до протокольного рішення засідання, що стосувалися потреб роботодавців в організації короткотермінових навчань, проведення владою розрахунків задля відновлення міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, інвентаризації «пустуючого» житла для молоді, яка залучатиметься до роботи у селі, врахування розробниками програм та проектів можливостей для зайнятості громадян, дослідження профспілками використання відпусток у підприємствах, установах області, проведення інформаційної роботи службою зайнятості щодо оцінювання неформального навчання.
Виконавчий директор Волинського об’єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький озвучив членам координаційного комітету пропозиції до законодавства України, внесені Федерацією роботодавців.
Начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції облдержадміністрації Андрій Ломага поінформував учасників засідання про залучення міжнародних фінансових ресурсів для розвитку малого і середнього підприємництва в області, а начальник територіальної державної інспекції з питань праці у Волинській області Юрій Бондарчук окреслив кроки очолюваної ним структури до легалізації трудових відносин на ринку праці регіону.
Члени координаційного комітету узгодили план засідань у 2014 році та внесли зміни до складу комітету зі сторони влади. За результатами обговорення винесених питань прийняли відповідні рішення.
______________________________________________________________________
Актуальні питання ринку праці обговорили на черговому засіданні координаційного комітету сприяння зайнятості населення (04/08/2013)

4 вересня під головуванням генерального директора ПАТ SKF «Україна», голови обласного об’єднання організацій роботодавців Володимира Цибульського у Луцькому вищому професійному училищі будівництва та архітектури відбулося чергове засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості.

Порядок денний передбачав розгляд питань щодо сприяння служби зайнятості у розвитку підприємництва, кредитування бізнесу через обласний фонд підтримки підприємництва, реалізації Державної цільової програми розвитку професійно-технічної освіти на 2011-2015 роки, погашення заборгованості з виплат заробітної плати в області. На розгляд членів координаційного комітету також був представлений проект «Порядок спрямування коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на відшкодування витрат роботодавця на виплату відсоткової ставки за банківськими кредитами».
Заступник директора обласного центру зайнятості Алла Чубара презентувала учасникам засідання напрацювання служби зайнятості, що переконливо доводять активне сприяння розвитку малого бізнесу в області та підтримку підприємницьких ініціатив безробітних. З моменту набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (з 2001 року) служба зайнятості допомогла стати підприємцями 15,6 тис. волинянам, які з коштів Фонду отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю на загальну суму 44,3 млн. грн.. Шлях залучення безробітних до самозайнятості непростий і передбачає шість кроків: орієнтацію на підприємництво, професійне консультування, професійне навчання за програмою «підприємець-початківець», розробку бізнес-плану і його публічний захист, реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності, а тоді вже одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації власної справи. Розмір цієї допомоги залежно від страхового стажу особи та середньої заробітної плати за останнім місцем роботи коливається від 2,8 до 49,2 тис. грн. У цьому році на Волині середня виплата становить 8,2 тис. грн.. За словами Алли Чубари, мотивація безробітних до підприємництва – чи не найскладніший етап. Цю тезу підтверджує статистика: за 7 місяців цього року із 5,9 тис. учасників різноманітних заходів з орієнтації на самозайнятість лише 365 стали підприємцями.
Стимулює стремління громадян до власного бізнесу новий Закон України «Про зайнятість населення», у якому передбачено надання безоплатних індивідуальних і групових консультацій з питань організації та провадження підприємницької діяльності із залученням на громадських засадах працівників органів виконавчої влади, зокрема, Пенсійного фонду, податкової інспекції, управління юстиції, управління агропромислового розвитку, управління держземагентства та інших. Станом на 01.08.2013 року в центрах зайнятості області 281 особа отримала консультації з питань провадження підприємницької діяльності.
На продовження теми розвитку малого та середнього бізнесу і зайнятості у ньому волинян директор обласного фонду підтримки підприємництва Ольга Шворак розповіла про реалізацію проектів «Транскордонна система пошуку інвестора Польща-Україна» та «Планета ідей – транскордонний трансфер знань в сфері розвитку зеленого туризму». Передбачається, що ці проекти мають підвищити інвестиційну привабливість територій, поліпшити співпрацю партнерів у сфері використання спільного досвіду для підвищення конкурентоспроможності регіону, допомогти у написанні проектів та отриманні грантів з ЄС тощо.
Члени координаційного комітету прийняли рішення продовжити співпрацю з ЄС за програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна у сфері реалізації проектів на підтримку малого та середнього бізнесу, а також залучати кошти для фінансування та реалізації проектів з розвитку підприємництва в області.
Заступник начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Юліан Таранчук поінформував учасників заходу про хід реалізації в області Державної програми розвитку професійно-технічної освіти на 2011-2015 роки, яка передбачає створення 7 профільних навчально-практичних центрів з упровадження інноваційних технологій. Уже в 2013 році на базі професійно-технічних навчальних закладів планувалося створити 3 такі центри із впровадження інноваційних технологій в галузях промисловості та будівництва на базі Нововолинського, Луцького ВПУ та Луцького ВПУ будівництва та архітектури. Та впродовж І півріччя цього року профінансовано лише 1 відсоток необхідних коштів.
Члени координаційного комітету цікавилися працевлаштуванням цьогорічних випускників професійно-технічних навчальних закладів, а також кількістю учнів, які щойно приступили до здобуття професії.
Вже вкотре на засідання комітету було винесене актуальне питання погашення заборгованості із заробітної плати та підвищення її рівня на підприємствах області. Заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Юрій Кобець зазначив, що із початку року заборгованість із виплати заробітної плати в області зменшилася на 912 тис. грн. і станом на 1 серпня становила 3,3 млн. грн.. За словами Юрія Анатолійовича, важливим залишається питання дотримання мінімальної заробітної плати як державної соціальної гарантії для підприємств усіх форм власності. За червень цього року середня заробітна плата становила 2741 грн., що на 10 відсотків більше, ніж у відповідному періоді попереднього року. Зменшилася кількість підприємств, де заробітна плата менше мінімальної, із 56 до 28.
За результатами обговорення члени координаційного комітету прийняли рішення рекомендувати головам райдержадміністрацій, міським головам (міст обласного значення) забезпечити проведення щомісячних комісій із заслуховуванням керівників підприємств, установ і організацій, спрямованих на погашення заборгованості з виплати заробітної плати та дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці. А також заплановано у вересні провести місячник заходів з легалізації трудових відносин та забезпечення прав застрахованих осіб на ринку праці.
На завершення заходу начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню та надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Олена Комар представила проект порядку спрямування коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на відшкодування витрат роботодавця на виплату відсоткової ставки за банківськими кредитами.


_____________________________________________________________________


IMG_012025 червня відбулося засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення. Цього разу – у провідному підприємстві будівельної галузі області ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536».
Відповідно ініціатив Президента України та Національного плану дій щодо впровадження Програми економічних реформ «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» послідовно проводяться реформи у напрямі дерегуляції, розвитку підприємництва та реформування системи надання адміністративних послуг, що передбачають спрощення процедури започаткування та виходу з бізнесу, дозвільної системи та сфери ліцензування, посилення захисту прав інвесторів, реформування системи реєстрації прав власності, митних процедур, державного нагляду (контролю), зниження податкового навантаження на бізнес і скорочення витрат часу платників податків на їх нарахування та сплату тощо. В усіх районах та містах обласного значення Волиніприйняті нормативно-правові акти щодо створення центрів надання адміністративних послуг, затвердження положення про їх діяльність. В області на адміністративні послуги розроблені інформаційні картки, які розміщені на сайті «Адміністративні послуги органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування Волинської області».

Члени координаційного комітету обговорили основні напрямки проведення економічних реформ на 2013 рік у сфері підприємництва, роботу із усунення недоліків у формуванні державного замовлення на підготовку кадрів та ліквідацію диспропорцій на ринку праці, стан підвищення професійних компетенцій жителів села.

Засідання проводив голова комітету, генеральний директор ПАТ «SKF Україна» Володимир Цибульський.
Заступник директора – начальник управління інноваційно-інвестиційної та регуляторної політики Департаменту економічного розвитку та торгівлі обласної державної адміністрації Олена Щесюк поінформувала, що питома вага малих підприємств у загальнообласному обсязі реалізації продукції, робіт, послуг на Волині постійно зростає і становить сьогодні понад 14 відсотків. Підвищується соціальна значимість підприємництва. У цьому секторі зайнята чверть працездатного населення області, або понад 100 тис. осіб. Створення умов для ефективного розвитку бізнесу, дерегуляція його ведення – пріоритети у роботі виконавчої влади області.
Облдержадміністрація провела аналіз роботи контролюючих органів області. Це питання обговорили на колегії облдержадміністрації 25 травня та прийняли відповідне рішення. У цілому в області спостерігається позитивна тенденція до зменшення кількості перевірок. Створюється інтернет-ресурс «Прозорий контроль», за допомогою якогоздійснюватиметься моніторинг за діяльністю суб’єктів господарювання.
Дерегулятивні заходи влади, реалізовані впродовж останнього періоду як на державному, так і на місцевому рівні, позитивно позначаються на поліпшенні бізнес-клімату. Як наслідок, підвищується економічна активність населення регіону.
Під час упровадження Програми економічних реформ особлива увага приділялась підготовці та прийняттю ключових законопроектів, спрямованих на стимулювання інвестиційної діяльності. Тому й сфера бізнесу залишається привабливою для вітчизняного та іноземного інвестора. У 2012 році в економіку області іноземними інвесторами вкладено 69,5 млн. дол. США прямих інвестицій, що в 2,5 раза більше обсягів попереднього року.
За результатами обговорення питання щодо створення сприятливих умов для розвитку підприємництва члени координаційного комітету доручили департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації активніше сприяти в реалізації інвестиційних проектів, спрямованих на збереження та створення робочих місць, збільшення конкурентоспроможності продукції, організовувати суб’єкти підприємницької діяльності для участі у виставко-ярмарковій діяльності.
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук запропонувала представити на засіданні Федерації роботодавців України досвід Волині щодо проведення короткотермінових бліц-навчань для роботодавців за галузевою ознакою. Така консультативна та інформаційна підтримка підприємців, організована службою зайнятості, уже дала результати - легалізовано робочі місця та підвищився рівень середньої заробітної плати в області.
Зацікавили членів координаційного комітету також пропозиції Раїси Кучмук щодо формування реєстру бізнес-проектів та прогнозів зі створення робочих місць відповідно до цих проектів, а також поширення виставкової діяльності у сферу туризму.

Про усунення недоліків у формуванні державного замовлення на підготовку кадрів та ліквідацію диспропорцій на ринку праці прозвітував перед учасниками засідання завідувач сектору професійно-технічної освіти управління освіти та науки облдержадміністрації Олександр Ткачук. За рахунок коштів Державного бюджету первинну професійну підготовку кваліфікованих робітників за більш ніж 100 професіями здійснюють 19 професійно-технічних навчальних закладів, безпосередньо підпорядкованих управлінню освіти і науки, та 3 навчальні заклади, які є структурними підрозділами вищих навчальних закладів. Професійну освіту здобувають 10,5 тис. учнів та слухачів.
За інформацією доповідача, професійно-технічні навчальні заклади щорічно здійснюють моніторингові дослідження стану ринку праці регіону і укладають договори про надання освітніх послуг із роботодавцями, на підставі яких формують пропозиції з прийому учнів на навчання. Кожен професійно-технічний навчальний заклад при формуванні державного замовлення укладає в середньому від 20 до 130 двосторонніх договорів про надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти. Зокрема, у 2013 році укладено 1085 договорів, в тому числі 1020 договорів на підготовку кадрів за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник» та 65 - за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст».
Змінюється структура підготовки робітничих кадрів, впроваджуються нові професії, зменшується підготовка робітничих кадрів за професіями, яких є надлишок на ринку праці. Протягом останніх трьох років припинено або зменшено обсяги підготовки за більш, ніж 10 професіями, які перестали користуватись попитом на ринку праці («оператор комп’ютерного набору», «секретар керівника», «обліковець з реєстрації бухгалтерських даних», «тракторист машиніст широкого профілю» і т.д.). Одночасно отримані ліцензії на право підготовки робітничих кадрів та здійснюється прийом за новими професіями: «монтажник систем утеплення будівель», «монтажник санітарно-технічних систем і устаткування», «монтажник гіпсокартонних конструкцій», «слюсар з механоскладальних робіт», «оператор поштового зв’язку», «оператор з обробки інформації та програмного забезпечення», «формувальник ковбасних виробів» та «оператор лінії у виробництві харчової продукції IMG_0110(виробництво м’ясних продуктів)» тощо.
Хоча дещо удосконалено порядок формування державного замовлення на підготовку робітничих кадрів та система його формування все щезалишається недосконалою і не дає можливості повністю задовольняти потреби ринку праці області. Зокрема, розвитку незбалансованості між попитом і пропозицією робочої сили сприяє відсутність дієвого механізму науково обґрунтованого прогнозування потреб ринку праці з урахуванням тенденцій розвитку економіки, особливо на перспективу. Ще донедавна потреба окремих галузей економіки (машинобудування, будівництво, вугільна галузь) в робітничих кадрах перевищувала пропозицію навчальних закладів області відповідного профілю. Однак, за даними обласного центру зайнятості у 2012 році значно зменшився попит і на професії цих галузей економіки. В окремі періоди на 5 вакансій за професією «маляр» припадало 185 осіб, які шукали роботу за цією професією, відповідно на 2 вакансії за професією «муляр» припадало 339 осіб, на 12 вакансій «столяр будівельний» - 141 особа тощо.
У даний час на підприємствах області спостерігається, одночасно, нестача працівників традиційних робітничих професій і потреба в робітничих кадрах за професіями, що вимагають високого кваліфікаційного рівня..
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук запропонувала управлінню освіти та науки ОДА дослідити, скільки дітей здобувають освіту за кордоном та професії, які вони обрали для навчання за межами країни. Головуючий на засіданні Володимир Цибульський підтримав цю пропозицію та вніс розгляд питання для обговорення на жовтневому засіданні комітету.

Підвищення професійних компетенцій сільських жителів є особливо актуальним для аграрної Волині. За інформацією начальника відділу економічного розвитку аграрного ринку, харчової та переробної промисловості Департаменту агропромислового розвитку Лариси Засухи, сільське господарство області надає робочі місця більш як для 250 тис. осіб і є основним джерелом доходів сільських жителів. Однак, кількість зайнятих у сільськогосподарських підприємствах постійно скорочується в останні роки. Якщо у 2009 році трудовою діяльністю було зайнято 14 тис. найманих працівників, то у 2012 році – лише 8,4.
В останні роки галузь сільського господарства стала привабливою для інвесторів, в тому числі й іноземних, що сприяє створенню нових робочих місць в галузі. За 2012 р. у розвиток сільського господарства, мисливства та пов’язаних з ними послуг вкладено 233 млн. грн. капітальних інвестицій та 1,8 млн дол. іноземних. Основні інвестиційні проекти 2013 року такі: ТзОВ «Старий Порицьк» (реконструкція молочнотоварного комплексу в с.Старий Порицьк Іваничівського району), ТзОВ «Ратнівський аграрій» (реконструкція тваринницького комплексу в с.Якушів Ратнівського району, створення понад 200 нових робочих місць), ТОВ «НВП «Волинський сад» (на території Гайківської сільської ради Турійського району закладено яблуневий сад площею 23 га), ПП «Вжеснєвська Івонна» (будівництво тепличного комплексу в с.Війниця Локачинського району), ТзОВ «Ранок» (реконструкція ферми в с.Мельниця Ковельського району), СГТзОВ „Родючість-Агро” (будівництво ІІ черги картоплесховища в смт Торчин Луцького).
Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук висловила переконання: найголовніша інвестиція – цеIMG_0111інвестиція в людину, має працювати на людину та її зайнятість. Щоб сільськогосподарський виробник був успішним, його продукція має бути конкурентоздатною, відповідати стандартам, причому не лише українським, а і європейським. Аби навчити новим технологіям вирощування сільськогосподарських культур, до того ж сучасних сортів, а також виведення високопродуктивної тваринницької продукції, селянину потрібно постійно підвищувати власний освітній рівень, до того ж у стислі терміни. Цьому ось слугує освітній проект служби зайнятості «Зимова агрошкола», який забезпечує активних учасників відповідними сертифікатами. Щорічно майже 3 тисячі жителів сільської місцевості із числа безробітних громадян проходять професійне навчання. Протягом п’яти сезонів роботи агрошколи підвищили професійний рівень 7,7 тис. осіб. Робітничі професії жителі сільської місцевості здобувають за 35 напрямками у навчальних закладах області, навчальних центрах Державної служби зайнятості та на базі підприємств, організацій, установ.
 Підвищити якість зайнятості покликаний новоприйнятий Закон України «Про зайнятість населення», що передбачає надання ваучерів особам, яким за 45 років із 15-літнім страховим стажем, на підвищення кваліфікації та здобуття нових професійних знань. Хоча, як зазначила Раїса Євгенівна, при відборі кандидатів на отримання таких ваучерів зіштовхнулися з проблемами відсутності у зрілих людей необхідної професійної освіти та страхового стажу. Директор обласного центру зайнятості закликала членів координаційного комітету та присутніх журналістів сприяти поширенню серед громадськості ідеології легальної праці та заробітної плати, аби люди могли скористатися усіма наданими державою соціальними послугами і бути захищеними.
Раїса Кучмук впевнена: якщо не будемо підвищувати компетентність селян, вони і надалі будуть виїжджати за кордон. Навчальні заклади області повинні активно долучитися до надання нових професійних знань сільським жителям і гнучко реагувати на вимоги часу.
Заступник голови облдержадміністрації Сергій Ющак підтримав директора обласного центру зайнятості щодо необхідності підвищення професійного рівня селянина. Головне – дати мотив до праці, що служба зайнятості успішно реалізує. Влада також прагне мінімізувати контакт роботодавців і перевіряючих структур, аби сприяти розвитку малого і середнього бізнесу, створення робочих місць. Це здійснюється на виконання соціальних ініціатив Президента України.
За результатами обговорення члени координаційного комітету сприяння зайнятості прийняли відповідні рішення, зокрема, щодо визначення статусу родинних ферм та вирішення питання їх пенсійного забезпечення, ініціатививнесення змін до Порядку видачі ваучерів, надавши можливість особам з вищою освітою категорії 45+ отримати ваучер для здобуття робітничої професії.



Професійно-технічна освіта області потребує змін (7.12.2012)




Необхідність створення та модернізації навчально-практичних центрів на базі професійно-технічних навчальних закладів області та можливості для реалізації права на працю особам з інвалідністю обговорювали члени обласного координаційного комітету сприяння зайнятості під час чергового засідання, що відбулося 7 грудня у приміщенні ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна».



Дискусії навколо удосконалення навчальної бази професійно-технічних закладів освіти та адаптації її до потреб роботодавців тривають уже не вперше. Представники роботодавців, служби зайнятості, профспілок та навчальних закладів, які є членами координаційного комітету, активно шукають шляхи популяризації робітничих професій серед молоді та прагнуть максимально наблизити освітній рівень за ними відповідно до потреб виробництва.

Уже перші кроки до осучаснення профтехосвіти зроблено. За словами заступника начальника управління освіти і науки ОДА Георгія Грушки, в області створено і працюють 2 навчально-практичних центри на базі Луцького вищого професійного училища будівництва та архітектури – "Хенкель Баутехнік (Україна)" та "Кнауф". Навчальна база цих центрів дозволяє готувати спеціалістів із застосуванням сучасних методик та технологій, що забезпечує випускників високою конкурентоздатністю на ринку праці. За шість років існування навчально-практичного центру "Хенкель Баутехнік (Україна)" фахово підготовлено понад 2,3 тис. осіб, з них майже 700 безробітних за направленням служби зайнятості. Користуються навчальними послугами центрів роботодавці. Зокрема, завдяки "Кнауф" готує собі кадри відома на Волині будівельна фірма "Луцьсантехмонтаж 536".

Подальше створення навчально-практичних центрів на базі професійно-технічних закладів області передбачає, за словами Георгія Грушки, Цільова програма розвитку професійно-технічної освіти у Волинській області на 2012 -2015 роки. У планах 2013 року – створення навчальних центрів за напрямом «Промисловість» на базі Нововолинського ВПУ та Луцького ВПУ, за напрямом «Будівництво» - у Луцькому ВПУ будівництва та архітектури. У 2014-2015 роках передбачається створити центри у Колківському ВПУ й Оваднівському професійному ліцеї за напрямом «Сільське господарство», у Камінь-Каширському ВПУ за напрямом «Будівництво», Луцькому центрі ПТО за напрямом «Промисловість». Орієнтовний обсяг фінансування Програми становить 79,8 млн. гривень. Та реалізація цих планів потребує активної співпраці із роботодавцями. 

Виконавчий директор організації об'єднань роботодавців області Анастасій Сохацький підтримав створення таких навчально-практичних центрів, але висловив переконання, що їхня навчальна база має відповідати сучасним умовам розвитку виробництва, аби максимально задовольняти потреби роботодавців. Так, як це забезпечують навчальні заклади Державної служби зайнятості. Анастасій Лаврентійович зазначив, що рожищенські роботодавці, які відвідали Рівненський навчальний центр ДСЗУ, вражені налагодженістю та технічним оснащенням освітнього процесу, готові підбирати кадри із випускників саме цього навчального закладу.

Анастасій Сохацький запропонував провести "круглий стіл" за участю усіх зацікавлених сторін для більш детального обговорення шляхів підвищення матеріально-технічного оснащення професійно-технічних навчальних закладів області.

Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук висловила занепокоєння недостатньою культурою трудових відносин на підприємствах області, що перешкоджає роботодавцю повноцінно скористатися послугами служби зайнятості для підвищення кваліфікації та перенавчання працівників. Раїса Євгенівна запропонувала управлінню економіки та профспілкам проаналізувати освітній рівень працівників на підприємствах, в установах і організаціях області, та довести кожному роботодавцю результати цього аналізу й освітні можливості професійно-технічних навчальних закладів. Це допоможе не лише підвищити професійність кадрів, а й популяризує волинські профтехзаклади. Адже, за словами директора обласного центру зайнятості, все більше волинян їде здобувати освіту за кордон. Це серйозна загроза для роботодавця, адже втрачається молода кваліфікована робоча сила. Раїса Євгенівна переконана, що варто проаналізувати досвід навчальних закладів близького для Волині зарубіжжя, умови та професії, яким надає перевагу українська молодь.

Долучилися до обговорення теми перепідготовки кадрів та створення навчально-практичних центрів у професійно-технічних навчальних закладах області також генеральний директор ПАТ «Волинь-АВТО», член Правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття Юрій Корольчук, голова Ради Федерації профспілок області Іван Карпомиз, директор ВАТ „Луцьке АТП 10727”, голова правління організації роботодавців підприємств автомобільного транспорту області Михайло Демчук. Вони висловлювалися за наближення навчального процесу до виробництва, ефективного використання можливостей служби зайнятості для підготовки кадрів, зокрема, стажування та індивідуального навчання безпосередньо на виробництві.

Начальник відділу кадрів ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» Марина Кущенко зазначила, що питанню навчання кадрів керівництво заводу надає особливу вагу. Оскільки специфіка виробництва вимагає особливої підготовки персоналу, тому щороку 1,5 млн. грн. вкладається на професійне навчання молодих спеціалістів та підвищення кваліфікації працюючих.


Учасники засідання ознайомилися з практикою регіональної трудової міграції та соціального захисту працівників ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна». Підприємство здійснює безкоштовний довіз майже 2 тисяч працівників за 26 маршрутами у радіусі 60 км. Керівництво заводу надає можливість своїм працівникам безкоштовно відвідувати курси іноземних мов, басейн, фітнес-клуб, забезпечує бажаючих квитками у театр.

Про створення умов для реалізації права на працю осіб із інвалідністю йшлося у виступах начальника головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Світлани Мишковець, заступника директора обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Галини Кулічук, директора Луцького учбово-виробничого підприємства УТОС Алли Суховершко. Заступник голови облдержадміністрації Сергій Ющак зауважив, що недостатньо використовуються можливості Фонду соціального захисту інвалідів для створення робочих місць із врахуванням вимог людей із особливими потребами.

На завершення засідання члени комітету затвердили план роботи обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення на 2013 рік та прийняли відповідні рішення за результатами обговорення.

 

Обласний координаційний комітет сприяння зайнятості очолила сторона роботодавців (13.09.2012)

Під час чергового засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення повноваження з головування в комітеті склала сторона влади.  З серпня 2010 до травня 2012 року очолював цю тристоронню паритетну структуру із представників влади, роботодавців та профспілок заступник голови обласної державної адміністрації Едуард Стоєв. Новообраним керівником комітету одноголосно обрано генерального директора ВАТ SKF «Україна», голову обласного об’єднання організацій роботодавців Володимира Цибульського.

Едуард Стоєв прозвітував учасникам засідання про результати діяльності обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення за час його головування. Впродовж двох років відбулося 8 засідань, на яких розглянули 26 актуальних питань ринку праці області, зокрема, щодо перспектив соціально-економічного розвитку регіону, створення та укомплектування нових робочих місць на підприємствах області з інвестиціями, підвищення рівня оплати праці найманим працівникам, стану погашення заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях області та легалізації «тіньової зайнятості», взаємодії професійно-технічних навчальних закладів, роботодавців і служби зайнятості для забезпечення якісної підготовки робітничих кадрів, гнучкості надання освітніх послуг на ринку праці, працевлаштування молоді та зайнятості сільського населення тощо.
За словами заступника голови ОДА Едуарда Стоєва, покликання комітету – скоординувати дії профспілок, влади та роботодавців для того, щоб у людей зявився мотив до праці. Для цього зроблено чимало кроків. Розроблено проект Програми підготовки кадрів на потребу ринку праці Волинської області за перспективними напрямками на 2011-2015 роки. Залучено роботодавців до роботи у Регіональній міжгалузевій раді з питань професійно-технічної освіти та запроваджено галузеві засідання Ради з презентаціями підприємств та вимог до підготовки кадрів перед керівниками навчальних закладів області. В усіх районах та містах обласного значення запроваджено проведення бліц-навчань для роботодавців за галузевою ознакою.  Організовано місячник ярмарків вакансій «Роботу – кожному», який відвідало майже 2 тис. осіб, з них 150 роботодавців, а результатом стало працевлаштування понад 400 осіб.
Особлива увага членів комітету та влади, зокрема, була спрямована на підняття рівня середньої заробітної плати в області. Внаслідок проведеної роботи зростання зарплати відбулося у всіх містах і районах області, отож за рівнем середньої заробітної плати, станом на 1 вересня, Волинська область серед інших регіонів займає вже 21 місце (на 1 січня 2012 року - 24). Забезпечено зменшення заборгованості із виплати заробітної плати.
В підтвердження позитивних тенденцій зростає економічна активність волинян та зменшується безробіття. Так, за даними Міжнародної Організації Праці, рівень економічної активності населення області у віці 15-70 років в першому кварталі 2009 року становив 63,5%, а вже в аналогічному періоді 2012 року – 64,1%. Рівень безробіття відповідно у І кварталі 2009 року – 10,1%, у І кварталі 2011 року – 9,3%, у І кварталі 2012 року – 9,2%.
Як наслідок позитивних зрушень, державна служба зайнятості в області фіксує ці тенденції і на ринку праці. Зменшився термін перебування на обліку пошукачів роботи: з 173 днів у 2009 році до 123 днів у 2012 році. Відтак прискорюється процес укомплектування вакансій, поданих роботодавцями (триває 6 днів).
Спостерігається позитивна динаміка підвищення професійної компетентності робочої сили – охоплено профнавчанням 2,9 тис. безробітних (2,6 тис. – минулий рік, 1,9 тис. – 2009 рік).
Робота Комітету – публічна та прозора, про що свідчить створений у 2011 році  блог комітету в мережі Інтернет. За 9 місяців роботи блогу зафіксовано 1,8 тисяч його переглядів.
Новообраний голова координаційного комітету Володимир Цибульський висловив вдячність Едуарду Стоєву за активну позицію на посаді голови комітету та вручив Почесну грамоту за вагомий особистий внесок у справу соціального захисту населення від безробіття. Члени координаційного комітету взяли до відома звіт головуючого від влади та внесли зміни до складу комітету. Зокрема, Едуарда Стоєва змінив тепер заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Ющак та введено до комітету генерального директора ПАТ "Волинь-АВТО" Юрія Корольчука замість начальника ТзОВ "ТЛТД ПМК-20" Василя Калуша.


Далі учасники засідання взялися за обговорення теми профорієнтаційної роботи на транскордонному ринку праці. Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук зазначила, що прикордонне географічне розташування Волині і пов’язані з цим міграційні процеси змушують службу зайнятості шукати шляхи, аби допомогти незайнятим громадянам найбільш результативно знайти себе у час регіональних трансформацій на ринку праці. Головним завданням фахівців служби зайнятості - профорієтнаторів, за словами Раїси Євгенівни, є допомогти людині пізнати себе, розкрити таланти і здібності, а в подальшому – підвищити її компетенції. Тому послуга професійного навчання та підвищення кваліфікації набуває все більш вагомого значення. Роботодавець може підвищувати заробітну плату працівникам лише тоді, коли бачитиме за що він має платити більше, тобто за професіоналізм, обізнаність, креативність тощо.
Головуючий на заході Володимир Цибульський запропонував звернути увагу служби зайнятості, засобів масової інформації на роз'яснювальну роботу серед населення щодо ризиків закордонного заробітчанства, спричинених межуванням Волині із країнами Євросоюзу. 
Заступник начальника управління освіти та науки облдержадміністрації Георгій Грушка доповів учасникам засідання про напрями профорієнтаційної роботи у закладах освіти області. Робота спрямовується на виконання вимог Концепції державної системи професійної орієнтації населення та розробленого Плану заходів щодо створення ефективної системи профорієнтації, що супроводжуватиме дитину від дитячого садка до навчального закладу, підприємства. В області функціонує 5 міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, де учні навчаються за профільними програмами технологічного напряму. Більше 3 тис. учнів 10-11 класів здобувають первинні навички з автотракторної, швейної, столярної справи у спеціалізованих класах технологічного профілю. Випускники 11-х класів отримують свідоцтва кваліфікованих робітників з професій, на які навчальні заклади мають ліцензії. У МНВК здійснюється професійна підготовка за 9 професіями. 
Особливо відзначив керівник освітян області встановлення профорієнтаційних терміналів державної служби зайнятості в загальноосвітніх закладах області. Спільно із працівниками служби зайнятості проводяться опитування, спрямовані на виявлення рівня обізнаності користувачів терміналу у світі професій.
Активізувалась співпраця професійно-технічних навчальних закладів із іншими навчальними закладами і установами області. Проводяться дні відкритих дверей, ярмарки-продажі виготовленої учнями продукції, виїзні виховні заходи, обласний огляд-конкурс агітаційно-просвітницьких гуртів професійно-технічних навчальних закладів «Робітник - це звучить гордо».     
Прикладом співпраці є Луцький центр професійно-технічної освіти. Керівник цього навчального закладу Ольга Завацька поділилася із членами координаційного комітету власними напрацювання у профорієнтаційній роботі. Особливим досягненням Ольга Євгенівна вважає укладення угоди із Луцьким навчально-виховним "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №22-ліцей" щодо профільного навчання учнів за професіями перукаря, швачки та ін.. Це популяризує робітничі професії, допомагає професійному самовизначенню школярів. Навчальний заклад також застосовує нетрадиційні форми профорієнтації: фестивалі, ярмарки, конкурси, професійні вікторини тощо.
 Досвідом профорієнтаційної роботи поділилися також директор Рожищенського коледжу Львівської академії ветеринарної медицини ім.. Гжицького Віктор Свистак, директор Володимир-Волинської загальноосвітньої школи №2 Валерій Мосіюк, директор дитячого навчального закладу №27 Євгенія Брагіна. Виступаючі відзначили роль служби зайнятості в орієнтації молоді на свідомий вибір професії та побудови власної кар'єри.
Зацікавили учасників засідання напрацювання в профорієнтаційній роботі провідного працедавця агропромислової галузі області товариства АПГ "Пан Курчак". Директор Костянтин Рупчев зазначив, що на підприємствах групи компаній "Пан Курчак" введена посада фахівця з профорієнтації, який проводить роботу в навчальних закладах агропромислового спрямування. Але розпочали цю справу зі школи: для понад 4 тис. учнів із 6 районів області, у яких діють підприємства групи, проведено презентації товариства. Роботодавець уклав угоди із 13 професійними закладами області, відповідно до яких студенти проходять практику безпосередньо на робочих місцях на підприємствах товариства. Ініційовано ліцензування тих професій, які потрібні конкретному виробництву "Пана Курчака", відтак уже набрано на навчання дві групи учнів, які претендують отримати постійну роботу після завершення професійної освіти.
Костянтин Рупчев висловив переконання, що спільний інтерес бізнесу, влади і навчального закладу у справі профорієнтації обов'язково дасть позитивний результат.
За результатами обговорення члени координаційного комітету сприяння зайнятості населення прийняли відповідні рішення, що стосувалися пропаганди робітничих професій, популяризації людини праці, мотивації молоді до зайнятості.

Відділ зв'язків з громадськістю та ЗМІ ОЦЗ



Зміни у складі представників органів державного управління в обласному координаційному комітеті сприяння зайнятості населення

(11.09.2012)

Відповідно до розпорядження першого заступника голови обласної державної адміністрації № 357 від 6 вересня 2012 року, у зв’язку з кадровими змінами виведено зі складу представників органів державного управління в обласному координаційному комітеті сприяння зайнятості населення Стоєва Едуарда Миколайовича, а введено Ющака Сергія Івановича – заступника голови облдержадміністрації.




Засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення

(15.05.2012)

Підвищення соціального статусу населення та забезпечення його ефективною зайнятістю залишається пріоритетом влади – у цьому запевнив заступник голови облдержадміністрації Едуард Стоєв членів обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення під час чергового засідання, що відбулося у 15 травня у залі Управління освіти та науки ОДА.


Порядок денний заходу передбачав обговорення питань підвищення рівня оплати праці найманим працівникам та стану погашення заборгованості із виплат заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях області, розширення напрямків соціального партнерства як механізму модернізації сучасної професійно-технічної освіти.
Розпочали засідання із внесення змін до складу обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення, що зумовлені кадровими змінами в окремих структурах органів влади.
Заступник начальник Головного управління праці, соціальної питань, захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ОДА Олександр Жураківський окреслив кроки влади, спрямовані на ліквідацію заборгованості із заробітної плати на підприємствах області та підвищення рівня оплати праці. Завдяки цілеспрямованій роботі з керівниками підприємств-боржників станом на 1 травня 2012 року таки вдалося скоротити розмір заборгованості з виплати заробітної плати до 6,1 млн. грн. у порівнянні з 11,2 млн. грн. станом на 1 квітня ц.р..
Головуючий на засіданні Едуард Стоєв зазначив, що за підсумками двох років Волинська область за рівнем середньої заробітної плати піднялася на 3 пункти, залишивши позаду Тернопільську, Херсонську та Чернівецьку області. Суттєво вдалося підняти оплату праці у галузях агропромислового комплексу, лісового господарства, торгівлі. Залишається проблемними у цьому напрямку транспортна галузь та готельно-ресторанний бізнес. 
 Незважаючи на певні позитивні зрушення в оплаті праці трудівникам аграрно-промислового комплексу Волині, середня заробітна плата в сільському господарстві викликає занепокоєння у профспілкових лідерів області. Зокрема, член координаційного комітету, голова обласної профспілкової організації працівників АПК Ростислав Чернюк ствердив, що хоча за останні 5 років темпи росту зарплати у галузі сільського господарства є вищими на фоні інших галузей, однак середньомісячна заробітна плата залишається досить низькою і становить 54,6% середнього рівня зарплати галузей економіки області.
Управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій регулярно аналізують рівень та хід розрахунків із заробітної плати, використання робочого часу і за участю керівників господарств, професійних спілок, трудових колективів розглядають ці питання на колегіях, нарадах, зборах. Отож за березень 2012 р. середня заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника сільського господарства становила 1429 гривень, або 152,9 відсотка до березня 2011 року.
За словами, Ростислава Чернюка, одним із важливих чинників впливу на підвищення рівня заробітної плати залишається укладення колективних договорів.
Заступник голови ОДА Едуард Стоєв рекомендував профспілковим лідерам зустрітися із керівниками тих підприємств, де мінімальна заробітна плата і не підписані колективні договори, аби провести необхідну роз’яснювальну роботу.
Приклад соціального партнерства у напрямку забезпечення кваліфікованими кадрами роботодавця розкрив у своєму виступі голова наглядової ради ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Віктор Чорнуха. Готувати молоді кадри йому допомагає Вище професійне училище будівництва та архітектури (м. Луцьк). За словами керівника провідного будівельного підприємства області, цей навчальний заклад є взірцем профтехосвіти. Роботодавець висловив переконання, що будь-яке училище повинне працювати з роботодавцем, бути наближеним до виробництва, тоді його робота буде результативною і взаємокорисною.
Підтримав цю думку Едуард Стоєв, стверджуючи: навчальний заклад має так працювати, аби максимально забезпечити кадрами роботодавця.
Керівник управління освіти і науки ОДА Олександр Хомич погодився, що проблема навчання робітничих кадрів є актуальною, оскільки матеріально-технічна база професійно-технічних навчальних закладів застаріла і не вспіває за темпами технологічного розвитку. Інертності у підготовці кадрів додає термін навчання за професіями, відповідно до навчальних планів. Роботодавцю ж потрібна оперативність у забезпеченні кадрами.
Перший заступник директора обласного центру зайнятості Світлана Корецька розповіла про можливості служби зайнятості у професійному навчанні та перенавчанні молоді, а також дорослого населення.
Виконавчий директор Волинського обласного об’єднання організацій   роботодавців Анастасій Сохацький зупинився більш конкретно на проблемах перекваліфікації дорослого населення області та оцінки роботодавцем якості освіти.
Члени координаційного комітету за результатами обговорення прийняли відповідні рішення.

Відділ зв'язків з громадськістю та ЗМІ ОЦЗ



Новий склад обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення

Відповідно до розпорядження першого заступника голови обласної державної адміністрації №116 від 26 березня 2012 року, у зв’язку з кадровими змінами затверджений новий склад представників органів державного управління в обласному координаційному комітеті сприяння зайнятості населення:

Блащук Олександр Аркадійович – начальник головного управління економіки облдержадміністрації;
Кучмук Раїса Євгенівна – директор обласного центру зайнятості;
Мишковець Світлана Євтихіївна – начальник головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації;
Стоєв Едуард Миколайович – заступник голови облдержадміністрації;
Фандич Ярослав Євгенович – начальник відділу організаційної роботи обласного центру зайнятості;
Хомич Олександр Степанович – начальник управління освіти і науки облдержадміністрації.




Засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості




15 лютого у ДП «Луцький автоскладальний завод №1» ПАТ «АК Богдан Моторс» під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Едуарда Стоєва відбулося засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення. На порядку денному – обговорення основних тенденцій економічного розвитку області на 2012 рік, заходів Територіальної програми зайнятості населення на 2012-2013 роки, організація перепідготовки, підвищення кваліфікації фахівців з числа незайнятого та працюючого населення у професійно-технічних навчальних закладах області.



До участі у засіданні запросили представників ДП «Луцький автоскладальний завод №1» ПАТ «АК Богдан Моторс», головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, головного управління економіки ОДА; управлінь економіки Луцької міської ради і Луцької райдержадміністрації, директорів Луцького міського та районного центрів зайнятості; начальників відділів обласного центру зайнятості.

Заступник начальника Головного управління економіки ОДА Олександр Блащук окреслив перед учасниками заходу основні напрямки економічного і соціального розвитку Волині на найближчі роки. Влада має на меті забезпечити господарський комплекс області, внутрішніх та зовнішніх інвесторів такими можливостями, які дадуть їм змогу реалізувати інвестиційні проекти, створити високооплачувані робочі місця, отримати доходи та достатньо наповнити бюджет. Модернізація промислових виробництв, новітні технології, конкурентоспроможна продукція забезпечать ріст обсягів виробництва промислової продукції (на 14 відсотків у 2012 році), а відповідно і ріст обсягів реалізованої продукції.

Розвиток інвестиційної діяльності буде спрямований на розширення та модернізацію існуючих виробничих потужностей підприємств. Планується залучити в економіку області 35 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій.

Актуальними для регіону залишаються такі інвестпроекти:

-      завершення будівництва першої черги шахти № 10 «Нововолинська»;

-      будівництво високогенетичного репродуктора Агропромисловою групою «Пан Курчак» у Горохівському районі;

-      виробництво альтернативного палива-гранул з відходів деревообробки товариством «Ізолфа Україна» у місті Володимирі-Волинському;

-      упровадження новітніх технологій виробництва продуктів соусно-оцтової групи з оздоровчими властивостями товариством «Луцьк Фудз» у місті Луцьку;

-      створення оптового ринку сільськогосподарської продукції приватним підприємством «Хороший смак» у Ківерцівському районі.

Пріоритетними напрямками та стратегічними завданнями розвитку промислового комплексу області на 2013 – 2014 роки є:

-      розвиток інноваційної інфраструктури, здатної забезпечити інноваційний розвиток підприємств промислового комплексу області;

-      освоєння випуску принципово нової конкурентоспроможної інноваційної продукції, спроможної конкурувати як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках.

У сільському господарстві очікується розвиток великотоварного високоефективного виробництва тваринницької продукції шляхом будівництва нових тваринницьких ферм та комплексів, заводів з виробництва комбікормів та відтворення і раціонального використання племінних (генетичних) ресурсів, технічне та технологічне оновлення агропромислового комплексу, поліпшення селекційної роботи в галузях рослинництва і тваринництва.

Продовжуватиметься робота з розвитку інфраструктури аграрного ринку: будівництво оптових ринків сільськогосподарської продукції; реконструкція та будівництво овоче- та картоплесховищ; розвиток мережі обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів із заготівлі сільськогосподарської продукції.

Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук представила членам координаційного комітету заходи Територіальної програми зайнятості населення на 2012- 2013 роки, передбачені для стабілізації, поліпшення та регулювання ситуації на ринку праці області. Вони стосуються:

-  розширення сфери докладання праці шляхом стимулювання створення робочих місць з належними умовами та гідною оплатою праці;

-  реалізації політики підтримки розвитку малого та середнього бізнесу та самостійної зайнятості населення;

-  зменшення безробіття серед сільського населення;

-  сприяння підприємствам, установам та організаціям у здійсненні професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників упродовж трудової діяльності;

-  посилення мотивації до легальної продуктивної зайнятості, детінізація відносин на ринку праці;

-  формування дієвої системи професійної орієнтації населення, у т.ч. незайнятих осіб, молоді, яка навчається, популяризація професій;

-  створення умов для працевлаштування молоді;

-  забезпечення реалізації гарантій зайнятості для громадян, не здатних на рівних конкурувати на ринку праці.


Виконання зазначених пріоритетів в поєднанні з розвитком перспективних галузей економіки, малого та середнього бізнесу, реалізації комплексу заходів щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення сприятиме зменшенню прихованого безробіття, працевлаштуванню вивільненої надлишкової робочої сили на новостворених робочих місцях, підвищенню економічної активності та зайнятості населення, соціальному захисту найбільш вразливих категорій населення.

Згідно з прогнозними даними, чисельність населення віком 15-70 років, зайнятого економічною діяльністю, збільшиться порівняно з 2011 роком, і у 2012-2013 роках становитиме відповідно 441,5- 443,5 тис. осіб. Рівень зайнятості населення у віці 15-70 років, визначений за методологією Міжнародної організації праці, варіюватиме в межах 59,2-60 відсотків; рівень безробіття - 8,5-8 відсотків.

Головуючий на засіданні Едуард Стоєв відзначив роботу служби зайнятості щодо організації громадських робіт на очищенні меліоративних каналів та дав завдання за можливістю наростити обсяги цих робіт у 2012 році, оскільки проблема впорядкування меліоративних систем на Волині залишається досить гострою.

Друге питання, що виносилося на обговорення членів координаційного комітету, - стан перепідготовки, підвищення кваліфікації фахівців з числа незайнятого та працюючого населення у професійно-технічних навчальних закладах області. Заступник начальника управління освіти і науки ОДА Георгій Грушка поінформував учасників засідання, що підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації робітничих кадрів та фахівців ведеться у 22 професійно-технічних навчальних закладах за більше, ніж 100 професіями. Професійну освіту щорічно здобувають понад 6 тис. тис. учнів та слухачів, з них близько 70 % навчається за інтегрованими та технологічно складними професіями, що значно підвищує їх мобільність при працевлаштуванні. Зокрема, у 2011 році для потреб регіону було підготовлено 6305 осіб, з них 4347 осіб за державним замовленням.

Майже всі професійно-технічні навчальні заклади співпрацюють із державною службою зайнятості. Цю співпрацю розпочали у 1992 році. До цього часу за угодами з центром зайнятості освітні послуги надано 22,8 тис. осіб за 25 професіями.

Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук зазначила, що у 2011 році обласною службою зайнятості охоплено навчанням 5295 осіб. Рівень працевлаштування після закінчення професійного навчання становить 85,6%.

Впродовж року служба зайнятості у наданні освітніх послуг співпрацювала із 923 навчальними закладами, підприємствами, організаціями, установами.

Короткотермінове навчання підприємців-початківців, опанування навиків роботи дитячого та дієтичного харчування кухарями, шліфувальних робіт столярами, виготовлення металопластикових вікон технічними фахівцями забезпечило працевлаштування понад 1,5 тис. осіб з числа безробітних.

Окремі професії стабільно затребувані на ринку праці. Відповідно, використовувались навчальні заклади, які навчають для будівництва, сфери послуг та громадського харчування.

Голова комітету Едуард Стоєв доручив управлінню освіти спільно з обласним центром зайнятості дослідити ринок затребуваних роботодавцями професій, особливо на провідних підприємствах області.


Проаналізували також члени координаційного комітету стан створення сучасних високооплачуваних робочих місць в різних галузях економіки області. Із інформацією виступив заступник начальника Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Олександр Жураківський, який зазначив, що у 2011 році в області за всіма видами економічної діяльності створено 21790 нових робочих місць. Середньомісячна заробітна плата штатних працівників протягом 2011 року зросла у порівнянні з відповідним періодом 2010 року на 17,9 відсотка і становила 1994 гривні.

Раїса Кучмук доповнила, що станом на 01.02.2012 року в базі даних центрів зайнятості Волинської області налічується 800 актуальних вакансій. Незмінною залишається позитивна тенденція створення нових робочих місць фізичними особами-підприємцями, які за відповідний період створили 12176 нових робочих місць, самозайнятими, фізичними особами підприємцями стали 3749 осіб. За видами економічної діяльності найбільше робочих місць створено в оптовій та роздрібній торгівлі (51,6%); переробній промисловості (13%); транспорті і зв‘язку (11,3%); діяльності готелів та ресторанів (7,2%). Найпотужнішими підприємствами у створенні нових робочих місць на сьогодні є ДП «Автоскладальний завод №1» АТ «Богдан Моторс», ТЗОВ «Кромберг Енд Шуберт Україна», СП ТОВ «Модерн-Експо», ТзОВ «Епіцентр К».
Фінансовому директору СП ТОВ "Модерн-Експо" Дмитру Фурману, запрошеному на захід, заступник голови ОДА та директор обласного центру зайнятості вручили відзнаку Державного центру зайнятості "За співпрацю".
Головуючий на засіданні Едуард Стоєв підкреслив, що організована владою робота щодо легалізації заробітної плати, ліквідації заборгованості в оплаті праці на економічно активних підприємствах дала свої результати – тепер Волинь за рівнем заробітної плати піднялася із передостаннього місця до 23 в Україні.
За результатами обговорень були прийняті відповідні рішення.
Завершилося засідання координаційного комітету презентацією новоствореного блогу Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення www.volkomitet.blogspot.com, який містить плани засідань комітету, інформаційні матеріали, які виносяться на розгляд, прийняті рішення та пропозиції тощо.
Для учасників заходу була організована екскурсія у ДП «Луцький автоскладальний завод №1» ПАТ «АК Богдан Моторс».


____________________________________________________________________________

Засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості 
  

15 листопада під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Едуарда Стоєва відбулося чергове засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення. Знаковим у події є той факт, що місцем проведення заходу став інформаційно-консультаційний пункт Центру кар’єри Волинського національного університету імені Лесі Українки, адже серед питань обговорення - дієві підходи та можливості для працевлаштування молоді. Разом з тим, учасники заходу розглянули переваги та недоліки переходу на єдиний соціальний внесок.

Зустріли гостей заходу проректор з навчально-виховної роботи Волинського національного університету ім. Лесі Українки Ірина Констанкевич та директор фонду розвитку ВНУ Світлана Зима. Вони провели учасникам заходу ознайомчу екскурсію секторами інформаційно-консультаційного пункту Центру кар’єри, більш детально ознайомили з роботою Інтернет-порадника «Твоя робота» (www.your-job.org), що став результатом спільної діяльності волинських вишів у рамках проекту «Створення Інтернет-порталу партнерської мережі центрів працевлаштування ВНЗ Волині».
Про працевлаштування молоді на перше робоче місце інформувала учасників засідання координаційного комітету директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук. Зокрема, Раїса Євгенівна зазначила, що розвиток сучасної ринкової інноваційної економіки вимагає активної участі молоді. Це обумовлено, по-перше, тим, що молодь краще адаптується до нових швидкозмінних умов порівняно з іншими категоріями населення, а по-друге, активно заповнює ринкові ніші та гнучко реагує на інновації. Водночас, молодіжний ринок праці в Україні є одним із найбільш проблемних сегментів: нині спостерігається високий рівень молодіжного безробіття і ще вищий рівень незадоволеності молодих працівників робочим місцем. Пошуки розв’язання цієї проблеми – у розумінні особливостей сучасної молоді, специфіки її ціннісних орієнтацій і трудової мотивації.
До служби зайнятості Волині протягом січня-жовтня цього року звернулось 25129 осіб віком до 35 років. Працевлаштовано 11332 молодих людей, з них 827 - на дотаційні робочі місця (в тому числі, на перше робоче місце 152 особи), 3710 осіб - на громадські роботи, 2458 молодих безробітних пройшли навчання, 400 осіб започаткували власну справу за сприянням служби зайнятості.
Випускники професійно-технічних навчальних закладів є однією із найвразливіших категорій на ринку праці. Відсутність практичного досвіду робить їх найменш конкурентоздатними для сучасних роботодавців. Щорічно понад 1000 випускників професійно-технічних навчальних закладів звертається до служби зайнятості у пошуках роботи. Існуюча невідповідність між укладеними договорами на держзамовлення, потребою ринку праці та реальним працевлаштуванням випускників професійно-технічних навчальних закладів – причини, які сприяють збільшенню кількості молодих пошукачів роботи.
Для студентів професійно-технічних навчальних закладів області служба зайнятості проводить Ярмарки кар’єри, Дні відкритих дверей центру зайнятості, зустрічі із студентами, які проживають в гуртожитках, економічні екскурсії на підприємства області, виїзні зустрічі з використанням мобільного центру профорієнтації. Для сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце випускників професійно-технічних начальних закладів обласною службою зайнятості впроваджено та активно використовується «Навігатор ринку праці».
Підвищує конкурентоздатність випускника на ринку праці знання себе, власних здібностей, вміння ефективної самопрезентації, коректного заповнення резюме, додаткові професії та сертифікатні курси. Важливим є проходження практики на реальних підприємствах, знання вимог роботодавця до кваліфікації працівника.
Саме для сприяння у побудові та реалізації професійної кар’єри, формуванні активної позиції на ринку праці, навчання технології пошуку роботи, навикам самопрезентації при вищих та професійно-технічних навчальних закладах створюються Центри кар’єри. Обласна служба зайнятості виступає не лише ініціатором їх відкриття, а й активним порадником і консультантом для ефективної діяльності таких центрів. Це підтвердила на заході проректор з навчально-виховної роботи Волинського національного університету ім. Лесі Українки Ірина Констанкевич.
Президент Волинської обласної громадської молодіжної організації «Волинський інститут підтримки та розвитку громадських ініціатив» Петро Лавринюк презентував членам обласного координаційного комітету проекти для працевлаштування молоді, що розроблені та готові до реалізації у співпраці із обласною службою зайнятості:
- "Інститут інтернатури" як своєрідний стартовий майданчик для кар'єри, який забезпечуватиме молодих людей початковими навичками роботи, про що видаватиметься відповідний сертифікат для представлення роботодавцям;
- "Громадський сектор" як ресурс для зайнятості молоді. Ніша незаповнена у нашій державі, тоді як у європейських країнах написання і захист цікавих проектів є потужним джерелом доходів для молодих спеціалістів;
- "Територія позитивних змін" – це створення при сільських будинках культури центрів громадської активності, у яких пропонується проведення семінарів з різних аспектів основ законодавства, надання первинної правової та соціальної допомоги, широкий спектр дозвілля та відпочинку: працюватимуть різноманітні гуртки, створюватимуться умови для спілкування та реалізації творчих здібностей та нахилів людей;
- "Реформи в країні – нові можливості для молоді", що повинні стати, найперше, додатковими можливостями для зайнятості. Для прикладу, реформа житлово-комунальної сфери передбачає створення об'єднання співвласників багатоквартирних будинків – це теж простір для діяльності молодих.
Заступник голови облдержадміністрації Едуард Стоєв висловив підтримку ініціатив служби зайнятості, Центру кар’єри Волинського національного університету імені Лесі Українки та Волинської обласної громадської молодіжної організації «Волинський інститут підтримки та розвитку громадських ініціатив», вказавши на європейський підхід до вирішення проблеми зайнятості молоді. Едуард Миколайович запропонував із особливою увагою підійти до викладу заходів щодо сприяння працевлаштуванню молоді у проекті Територіальної програми зайнятості населення на 2012-2013 роки.
Учасники засідання обговорили також переваги та недоліки впровадження єдиного соціального внеску. Позицію роботодавців виклав виконавчий директор обласного об'єднання організацій роботодавців Анастасій Сохацький. Зокрема, доповідач вказав на недостатню взаємодію між соціальними фондами, тому запропонував винести це питання на розгляд Українського комітету сприяння зайнятості населення.
Головуючий на заході Едуард Стоєв зазначив, що влада області особливу вагу надає роз'яснювальній роботі серед населення, аби стимулювати роботодавців до виплати "прозорої" заробітної плати. Це сприятиме надходженню до соціальних фондів. Уже є позитивні результати цієї роботи.
На завершення засідання члени координаційного комітету узгодили напрями діяльності комітету на 2012 рік та прийняли відповідні рішення щодо обговорених питань.